Jorge Lorenzo'nun Ducati'ye Geçmesi İçin 5 Sebep

MotoGP Yazar: Ahmet TEZCAN

Jorge Lorenzo'nun Ducati'ye Geçmesi İçin 5 Sebep

MotoGP tacını taşımakta olan İspanyol pilotun bir seçim yapması gerekiyor: Yamaha mı Ducati mi?

Jorge Lorenzo'nun, spor kariyerinin nereye gideceğine dair önümüzdeki günlerde bir seçim yapması gerekiyor.


Bu noktada Lorenzo'nun kafasının oldukça karışık olduğu aşikâr; İspanyol pilot Yamaha ile anlaşmasını yenilemeli mi yoksa birlikte 250cc Dünya Şampiyonası'nı kazandığı arkadaşı, Ducati'nin baş mühendisi Gigi Dall'Igna'nın teklifini kabul ederek İtalyan üretici ile birlikte yeni bir maceraya mı atılmalı? Bu sorunun cevabını verecek olan tabii ki kendisi fakat Ducati'ye geçmesi için ortada 5 sebep mevcut.


1.Yeni Bir Macera

Birinci ve en önemli sebep bu. Evet, bir MotoGP şampiyonasını kazanmak, daha önce kaç kez kazandığınız fark etmeksizin büyük bir başarı fakat açıkçası Yamaha ile 3 kez kazandıktan sonra 4.şampiyonluk da pek farklı olmayacaktır. Şampiyonluk için yıllarca çalışmış fakat başarısız olan bir üretici ile bir şampiyonluk kazanmak ise çok daha değerli olacaktır ve Lorenzo'nun bir pilot olarak değerini artıracaktır.


2.Kendisinden Şüphe Edenlerin Saygısını Kazanmak

Lorenzo; 3 kez MotoGP şampiyonu, bir kez de 250cc şampiyonu oldu fakat hayranların çok bayıldığı bir pilot değil. Bu durum onun iyi bir insan olmadığını göstermez ki gerçekten öyle birisi değil, sadece insanları kendine bağlama yeteneği yok denebilir. Eğer Ducati'ye geçer ve kazanırsa, kendisini eleştirenler onu farklı bir şekilde görebilir.


3.MotoGP'de Mükemmeller Arasına Dahil Olmak

Birçok MotoGP Şampiyonu var fakat iki farklı motosikletle premier sınıfta yarış kazanan pilotlar sadece Geoff Duke, Giacomo Agostini, Eddie Lawson, Valentino Rossi ve Casey Stoner'dan ibaret. Lorenzo zaten tahmin edilenden daha çok başarı elde etti ve bir sonraki hedefinin bu özel gruba dahil olmak olabilir.


4.Rossi'nin Başaramadığını Başarmak

Lorenzo'yu muazzam bir şekilde tatmin edecek bir şey varsa o da Ducati ile bir ünvan kazanmak, kısacası Rossi'nin başaramadığını başarmak olacaktır.


5.Daha Çok Gelir Elde Etmek

Tüm bu sebeplerin ötesinde tabii ki para da bir kriter. Lorenzo, Yamaha ile anlaşmasını yenilerse muhtemelen 8-9 milyon euroluk bir anlaşma imzalayacak, Ducati ise en az 10-11 milyon teklif etmek zorunda. Bunun kararı da tabii ki Lorenzo'ya kalmış.

YORUMLAR