Kırk Yıla Yaklaşan Deneyim İle Seçtin Mopet

Sektörel Yazar: Erçin

Kırk Yıla Yaklaşan Deneyim İle Seçtin Mopet

Uzun yıllar İzmir’in Basmane semtinde yer alan Seçkin Mopet, 36 yıllık deneyimi ve ustalığı ile müşterilerine hizmet veriyor. Sağlam bir geçmişi olan Seçkin Mopet’i sahibi Süleyman Uras ve Alper Eser’i gelin birlikte tanıyalım.

Motoron: Seçkin Mopet’in kuruluşundan kısaca bahseder misiniz?


Alper ESER ve Süleyman URAS: Bu mesleğe adım atmamız bundan 36 yıl öncesine dayanıyor. İki ortak olarak yola çıktığımız işletmemizi 1978 yılında kurduk. 15 yıl kadar ortak olarak sürdürdüğümüz mesleğimizi 1993 yılına geldiğimizde sonlandırma kararı aldık. Ortağımızdan ayrılarak işletmemizi Seçkin Mopet adı altında bir aile şirketi olarak yeniden kurduk. O yıllardan günümüze kadar da faaliyetlerimizi Seçkin Moped adı altında başarılı bir şekilde sürdürmekteyiz.


M.: İşletmeniz İzmir’in neresinde bulunuyor, faaliyetlerinizi nerede sürdürmektesiniz?Seçkin Mopet:
Ticaret hayatımızı 36 senedir Basmane semtinde sürmekteyiz.


M.: Ürün gamınız nelerden oluşuyor? Satışlarınız motosiklet ya da aksesuar ağırlıklı mı?S.M.:
Mopet ve motosiklet yedek parça ağırlıkta olmak üzere satışlarımızı ve çalışmalarımızı yapmaktayız. Daha önceki yıllarımızda Beldesan’ın bayiliğini yapmaktaydık, günümüzde ise Mondial, Motoran, Asya Motor ve Ramzey’in bayilikleri sürdürmekteyiz. Aynı zamanda da Anlas lastiklerinin bayiliğini yapmaktayız. Bunların yanında motosiklet aksesuarları ve bayiliklerini almış olduğumuz motosiklet markalarının yedek parça satışlarını bünyemizde bulunduruyoruz. Yani kısacası motosiklet üzerine faaliyetlerimizi sürmekteyiz.


M.: Satmakta olduğunuz motosiklet ürünleri, giyim ve aksesuarlardan bünyenizde hangi markalar bulunuyor?


S.M.: İşletmemize geldiğinizde LS2 markasının açık ve kapalı kasklarının birçok çeşitlerini bulabilirsiniz. Ayrıca Prohel ve Revit markasının çeşitli yazlık ve kışlık giyim ürünlerinin de satışlarını yapmaktayız.


M.: Bayiliğini yapmış olduğunuz markaların yedek parça satışlarıyla birlikte motosikletlerini de satıyor musunuz? Servis bölümünüz bulunuyor mu?


S.M.: Bünyemizde mamül olarak motosiklet satışımız bulunmuyor, dolayısıyla servis bölümüne de sahip değiliz. Sadece Seçkin Mopet olarak saymış olduğumuz markaların yedek parçalarının satışını yapıyoruz.Kırk Yıla Yaklaşan Deneyim İle Seçtin Mopet 1. İçerik FotoğrafıM.: Anlas bayiliğini ne zamandır yapıyorsunuz?


S.M.: Anlas bayiliğini kuruluşumuzun ilk yıllarından beri sürdürmekteyiz. Yani 1978 yılında ortaklık yaptığımız şirketten bu yana Anlas bayiliğini yapmaktayız. Sonrasında Seçkin Mopet’i kurmamızla birlikteliğimiz bozulmamış aksine daha da sağlamlaşmıştır.


M.: En çok sattığınız ve talep edilen Anlas ürünlerinizden kısaca bahseder misiniz?


S.M.: Anlas ürünlerinin işletmemizde bulunan birçok ürünü çok iyi satılmakta, fazla talep görmektedir. Ayrıca son dönemlerde de Capra serisi ve Winter Grip model lastikleri çok revaçta, bu modelleri çok satmaktayız. Bu modellerin hem satışından memnunuz hem de satış sonrası müşterilerimizin geri dönüşünün hep olumlu olması bunu doğrular nitelikte. Müşterilerimiz tekrar ve ısrarla aynı modelleri istiyorlar ve soruyorlar. Bu yüzden de satışından ve satış sonrası memnuniyetinden dolayı mutluyuz.


M.: Müşterilerden gelen talepler doğrultusunda memnun olmadığınız veya geliştirilmesini istediğiniz ürün ve ürünler bulunuyor mu?


S.M.: IRC’nin Mb-510 modelinin 3.00-10 ve 3.50-10 ebatlarında olan lastiklerinden müşterilerin olumsuz geri dönüşler olmuştu. Bu doğrultuda Anlas’a taleplerimizi ilettik ve görüşlerimizi sunduk. Sonucunda Anlas da gerekli işlemleri ve uygulamaları talepler doğrultusunda yaptı ve şu anda herhangi bir sıkıntımız bulunmuyor. Artık müşterilerimiz de biz de bu üründen oldukça memnunuz.


M.: Seçkin Mopet’in bu yılki hedeflerinden ve beklentileri neler?


S.M.: 2016 yılına çok güzel beklentiler, planlar ve hedeflerimizle birlikte girdik. Fakat geçtiğimiz günler gösteriyor ki ilerleyen zamanlar bu hedeflerimizi ve beklentilerimizi istediğimiz gibi karşılayamayacak. Satışlarımızı genelde toptan yapıyoruz ve bu satışlar Edirne’den Alanya’ya kadar sahil şeritlerinde ve bölgelerinde ağırlıklı dağılım gösteriyor. Pazarlamacı arkadaşlarımızdan aldığımız geri dönüşlere göre sahil bölgelerindeki bu yılki hedeflerimiz şuan için beklentilerimizin gerisinde bulunuyor. Turizmin de bu yıl biraz sıkıntıda olması bizim hedeflerimizi de bir nebze de olsa düşürmüş durumda. Bakalım ilerleyen günler bize neler gösterecek? 􀀟

YORUMLAR