Küre Dağlarında , Kastamonu Azdavay Motosiklet Festivali

2Enduro Yazar: Erkin Yeşil

Küre Dağlarında , Kastamonu Azdavay Motosiklet Festivali

Kastamonu Valiliği, Türkiye Motosiklet Federasyonu ve Azdavay Belediyesi’nin desteklediği Uluslararası Azdavay Motosiklet ve Doğa Sporları Festivaline katıldık.

Azdavay Motosiklet Festivali  

Bu festival Azvaday halkı için bir şenlik, motosiklet ve doğa severler için Küre Dağları’ nın büyülü coğrafyasında kamp, enduro sporcuları için ise Türkiye Süper Enduro Şampiyonası’ nın bir ayağı anlamını taşıyordu.

 

Küre Dağlarında , Kastamonu Azdavay Motosiklet Festivali  1. İçerik Fotoğrafı


 

Türkiye Motosiklet Federasyonu’ nun düzenlediği, Kastamonu Valiliği ve Azdavay Belediyesi’ nin destekleri ile Suğla Yaylası ’nda gerçekleşen festivalde 4 gün boyunca çok güzel vakit geçirdim. Özellikle kamp yaptığımız Suğla Yaylası içinde barındırdığı enduro parkuru ile bu organizasyon için çok doğru bir adres olmuş.

 

Küre Dağlarında , Kastamonu Azdavay Motosiklet Festivali  2. İçerik Fotoğrafı


 

Azdavay’da ilk kez takip ettiğim Süper Enduro yarışları ileride daha da ilgi çekeceğe benziyor. Süper Enduro yarış takviminde bu sene iki yarış daha olacak. 03-04 Eylül 2016 / 3. Ayak: Tokat ve 05-06 Kasım 2016 /4.Ayak: Fethiye. Bu heyecanlı etkinlikleri kaçırmayın derim.

 

Küre Dağlarında , Kastamonu Azdavay Motosiklet Festivali  3. İçerik Fotoğrafı


 

Azdavay Festivali başta Ankara olmak üzere Türkiye’ nin çeşitli illerinden gelen motosiklet kulüpleri için de buluşma, kaynaşma fırsatı doğurdu. Konserler, çevre gezileri, freestyle gösterileri sayesinde festival oldukça renkli geçti.

 

Küre Dağlarında , Kastamonu Azdavay Motosiklet Festivali  4. İçerik Fotoğrafı


 

Sadece motosiklet meraklıları değil Azdavay halkı ve özellikle çocuklar da çok eğlendi. Çünkü festival alanında çocuklar için motosiklet eğitimi, tırmanma duvarı, zipline, okçuluk gibi pek çok aktivite vardı. Bu imkanlar Azdavay Belediyesi’ nin katkılarıyla gerçekleşti. Motosiklet festivallerine yerel yönetimlerin desteği umarım artarak devam eder.

 

Küre Dağlarında , Kastamonu Azdavay Motosiklet Festivali  5. İçerik Fotoğrafı   

 

 Hazır Küre Dağları’na gelmişken, Azdavay’ ın da içinde bulunduğu milli parkta motosikletle gezip güzel yerler görmüş oldum. Çatak, Valla, Horma Kanyonları, Ilıca Şelalesi ve bir çok güzel köy gerçekten görülmeye değer. Motosiklet, bisiklet ve doğa yürüyüşü için o kadar çok rota mevcut ki, Küre Dağları’na çok daha fazla zaman ayırmak gerekiyor. Bu arada bölge halkı da gerçekten çok cana yakın. Sadece fotoğraf çekmek için bile bu bölgeye gelinir. Açıkçası Küre Dağları’na herkesin gelip bir hafta ayırmasını öneririm. Bu cennet doğanın tadı da en güzel kamp yaparak çıkar. Gözünüzü korkutmak istemem ama bölge hayvan konusunda da oldukça zengin.Zaten Küre Dağları Milli Parkı, Avrupa’da korunması gereken 100 Orman Sıcak Noktası içinde yer alıyor. Çünkü tehlike altındaki “Karadeniz Nemli Karstik Orman” ekosistemlerinin en iyi yabanıl örneklerine sahip.

 


Küre Dağlarında , Kastamonu Azdavay Motosiklet Festivali  6. İçerik Fotoğrafı


 

Bu yüzden kamp yerine ağaç evlerde konaklamak isteyenleriçin iki önerim olacak: İlki Ilıca Şelalesi’ne gelmeden hemen sağda yer alanPark Ilıca. Burada ister ağaç evlerde, ister yanınızda getireceğiniz çadırdakalabilirsiniz. İkincisi ise Pınarbaşı’nın merkezinde bulunan Paşa Konağı.


Küre Dağlarında , Kastamonu Azdavay Motosiklet Festivali  7. İçerik Fotoğrafı

 

 

Küre Dağlarında Milli Parkı’ nda Gezilecek Yerler

 

Küre Dağlarında , Kastamonu Azdavay Motosiklet Festivali  8. İçerik Fotoğrafı


 Batı Karadeniz’de yer alan ve Bartın Çayı'ndan başlayıp 300 km boyunca Kızılırmak’a kadar uzanan Küre Dağları sadece eko turizm açısından değil, aynı zamanda korunmuş köy evleri,yöresel yemekleri, kültürel değerleri ve renkli kıyafetleri, cana yakın insanı ile de görülmeye değer bir bölgedir. Küre Dağları Milli Parkı 2000 yılında milli park ilan edilmiş Türkiye’nin 21 milli parkından birisidir.

 

Küre Dağlarında , Kastamonu Azdavay Motosiklet Festivali  9. İçerik Fotoğrafı


 

Uluslararası öneme sahip Valla Kanyonu, başta Ilgarini Mağarası olmak üzere bölgedeki mağaralar, Pınarbaşı’ndaki Ilıca Şelalesi,Azdavay’daki Çatak Kanyonu, Cide’deki Aydos Kanyonu, Ulus’taki Ulukaya Kanyonuve Şelalesi, Armutlu Çayırı ve Arıt’da bulunan Gürdek Kayası görülecek yerlerin başında geliyor. Milli parkın yakın çevresinde yer alan Ulus Ulukaya Kanyonu ve Şelalesi de görsel değeri dolayısıyla eko turizm potansiyeli açısından oldukça önemli.

 

Küre Dağlarında , Kastamonu Azdavay Motosiklet Festivali  10. İçerik Fotoğrafı


 

Milli parkın içindeki değerlerin yanı sıra tampon bölgesinde yer alan 123 köyden birçoğu kültürel özellikleri ve korunmuş yöresel mimarisi dikkat çekiyor. Milli parkın güneyinde kalan Ulus köyleri, Pınarbaşı köyleri,batıdaki Azdavay ve Şenpazar köyleri, kuzeyde kalan Cide Loç Vadisi ve Kurucaşile köyleri ile kapalı bir havzada yer alan Arıt köyleri çevrelerindeki peyzaj özellikleri ile öne çıkıyor.

 

Küre Dağlarında , Kastamonu Azdavay Motosiklet Festivali  11. İçerik Fotoğrafı


 

 

Motosiklet ile Küre Dağları’na nasıl gidilir?

Küre Dağları Milli Parkı’na Kastamonu’nun Cide, Pınarbaşı,Azdavay ve Şenpazar ilçelerinden ve Bartın’ın Kurucaşile, Arıt ve Ulus ilçelerinden ulaşmak mümkündür. İstanbul-Kastamonu arası yaklaşık 525 km. Bu yolun Gerede’ye kadar olan yaklaşık 320 km’lik kısmı otoban, kalan kısmı duble yol. Otoyoldan Gerede’de ayrılıp ya Ilgaz üzerinden Kastamonu’ya gidilebilir yada Eskipazar-Karabük-Araç güzergahı izlenerek Kastamonu’ya ulaşılabilir. Mesafe olarak hemen hemen aynı.

 

Küre Dağlarında , Kastamonu Azdavay Motosiklet Festivali  12. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR