Laos

Gezi Yazar: Erkin Yeşil

Laos

Güneydoğu Asya’nın el değmemiş ormanlarını barındıran Laos, motosiklet kullanmak için de müthiş manzaralı yollara sahip. Türkiye’den kalkıp Laos’a kadar sürmek çok zor olsa da bu ülkede motosiklet kiralayıp yol almak mümkün.

2015 yazında Güneydoğu Asya’ya uçup burada üç hafta boyunca motosiklet kiralayarak dolaştık. Bu süreyi sadece Tayland ve Laos’a ayırdık, umarım seneye de Vietnam ve Kamboçya ile bu serinin devamını getiririz. Ben özellikle Laos’u çok sevdim, edindiğim tecrübeleri de paylaşmak istedim ki bu bölgeye giden arkadaşlarımızın sayısı artsın.
Laos’a Nasıl Giderim?

Laos’a Türkiye’den karayoluyla gitmek için çok uzun zaman gerekiyor. Size tavsiyem, Laos’a uçarak gidip orada motosiklet kiralamanız olacak. Maalesef Laos’a Türkiye’den direkt uçuş da yok. Tayland’a uçup buradan Laos vizesine başvurup sonrasında Laos’a girmek en uygun yöntem.
Laos 1. İçerik FotoğrafıLaos 2. İçerik Fotoğrafı
Laos Vizesi

Güneydoğu Asya’nın en fakir ülkesi olan ve dünyada sayısı çok az kalan birkaç komünist ülkeden birisi olan Laos’a maalesef vizesiz giremiyoruz. En azından 2011 yılına kadar Laos vizesini sınır kapısından kolayca alabiliyorduk. Çoğu ülke vatandaşı için hala bu imkan geçerli olsa da, Türkler’in kötü sabıkası yüzünden artık bu durum mümkün değil. Laos’a gitmeden önce Türkiye’den bu vizeye başvurma şansımız da yok. Araya bir aracı kurum koymak istemezseniz, en mantıklı yol Tayland’a uçup buradan Laos vizesine kendiniz başvurmanız olacaktır. Tayland’da vize başvurusu yapabileceğiniz iki şehir var: Biri başkent Bangkok, diğeri Laos’un başkenti Vientiane sınırına yakın, küçük bir yerleşim yeri olan Khon Kaen.Laos 3. İçerik FotoğrafıLaos 4. İçerik FotoğrafıBizim yola çıkmadan önce okuduğumuz bloglardan aldığımız bilgiler Bangkok’dan bir gün içinde Laos vizesini alabileceğimiz ve yanımızda sadece fotoğraf bulundurmamızın yeterli olacağı yönündeydi. Niyetimiz Tayland’dan kiraladığımız motosikletlerle Laos’a geçmekti. Maalesef öyle olamadı; bizden Laos uçak biletimizi göstermemizi istediler. Bizimle şans eseri aynı anda konsoloslukta olan 4 kişilik bir başka Türk gezgin ekip de bizimle aynı sorunu yaşadı. Onlar trenle sınırı geçmeyi planlamışlar ve tren bileti almışlardı. Fakat konsolosluktaki görevli tren biletlerini bile kabul etmedi ve mutlaka uçak bileti rezervasyonu istedi. Aslında uçak biletimiz olmadan da vizeye başvurmak mümkündü ama bu yöntemi uygularsak sonucun iki hafta sonra belli olacağını öğrenince bu opsiyonu hiç düşünmedik bile...
Laos 5. İçerik FotoğrafıLaos 6. İçerik Fotoğrafı
Biz o günü Bangkok’da geçirip ne yapacağımızı düşündük ve kısıtlı vaktimiz olduğundan mecburen ertesi gün parayı basıp Laos’a uçak bileti alarak vizeye başvurduk. Aynı gün içinde vizeyi alabildik ama oldukça masraflı oldu bu iş. Diğer grup ise bizden birkaç gün sonra tren biletini yakmamak için Laos’a giden trene bindi. Laos’a giden yol üzerinde vizeye başvuru yapılabilen diğer şehir olan Khon Kaen’de indi ve vizeye buradan başvurdu. Daha önce bize de Khon Kaen’den vize almanın daha kolay olduğunu söylemişlerdi, ama tüm rotayı değiştirip bu riski almamıştık. Gerçekten bu şehirden vizeye başvurunca hiçbir belge istenmeden hemen Laos vizesi alınabildiğini arkadaşlarım bizzat öğrenmiş oldu. Biz de uçak biletine bir ton para verdik ama yolumuza devam edebildik.
Laos 7. İçerik FotoğrafıLaos 8. İçerik Fotoğrafı
Harcadığımız paradan daha kötü olan şey Tayland’da kiraladığımız motosikletlerle Laos’a geçememek oldu. Laos’ta az sayıdaki motosiklet kiralayan yerleri bulmak bizi epey uğraştırdı. Yine de her sorun yeni maceralar demekti ve çok eğlendik. Motosiklet Kullanmak İçin Yollar Uygun Mu? Ülke topraklarının neredeyse tamamı dağlarla kaplı ve el değmemiş ormanlardan oluşuyor. Turistik bölgelere ulaşım ağı iyi olmasına rağmen ülkenin yollarının büyük bir bölümü bozuk. Yüz kilometrelik bir yolu aşmak genelde saatler bulabiliyor. Ama en azından trafik sağdan akıyor ve sakin bir akışı var. Motosiklet Kullanmak İçin En Uygun Mevsim Laos’ta iki mevsim var; yağmurlu ve yağmursuz. Yağmurlu mevsim Mayıs’tan Kasım’a kadar sürüyor ve Muson zamanı yol almak bazen çok zor oluyor. Kasım’da yağmurlar durup, nem azalıyor ve hava sıcaklıkları düşüyor. İdeal olarak Kasım-Şubat ayları arası motosikletle gezmek için en uygun dönem.
Laos 9. İçerik FotoğrafıLaos 10. İçerik Fotoğrafı
Nereler Gezilir?

Laos’ta turistlerin nefesini kesecek tarihi eserler yok. Onun yerine bakir kalabilmiş ormanlar, yavaş akan ve doğal bir yaşam var. Özellikle doğru mevsimde gidilirse motosikletle gezerken hiç sıkılmayacağınız rotalar mevcut. Doğal güzelliklere doyup turistlerin rağbet ettiği yerleşimlere giderseniz, kendinizi bir anda başka bir ülkede zannedebilirsiniz. Başkent Vientiane, Luang Prabang, sırt çantalı turizmin ana merkezi Vang Vieng ve en güneyde Don Det adası turistlerle dolu bambaşka ortamlara sokuyor insanı. Özellikle Vang Vieng Laos’ta gece hayatının hareketli olduğu nadir yerlerden biri.Laos 11. İçerik FotoğrafıMotosiklet Kiralama

Ülkede daha çok scooter kullanılıyor ve turistler de konakladıkları bölgelerde scooterla geziyorlar. Ama tüm ülkeyi motosikletle gezmek isterseniz bakımlı motosiklet kiralamak için başkent Vientiane doğru adres. Biz hem Tayland’da hem de Laos’ta Honda CRF 250 L bulmak için epey uğraştık ve genelde başarılı olduk. CRF’ye ödediğimiz ortalama fiyat günlük 80 TL civarı oldu. Scooter kiralamak ise çok daha uygun; günlük 25 TL civarı. Konaklama ve yeme içme için de Türkiye’deki fiyatların yarısını düşünebilirsiniz. Motosikletle Dolaşmak İçin En Güzel Yerler Kuzeyden güneye tüm ülke sanki insanı belgeseldeymiş gibi hissettirecek kadar bakir ve doğal güzelliklere sahip.Laos 12. İçerik FotoğrafıLaos 13. İçerik FotoğrafıBaşkent Vientiane hariç hiçbir yerleşim büyük olmadığından trafik yok ve motosiklet kullanmak çok keyifli. Özellikle Thakek bölgesindeki milli parkların etrafında motosiklet kullanmak benim en zevk aldığım yer oldu. Bu bölgede Kawasaki KLX 150 kiralayıp 3 gün boyunca etraftaki köyleri dolaştık ve neredeyse hiç turist görmedik. Eğer birkaç hafta tatiliniz varsa Laos’a uçup, motosiklet kiralayıp gezmek gözünüzde büyümesin. Bizim yola çıkmadan önce hem bütçe hem de güvenlik olarak bazı endişelerimiz vardı, ama bunların yersiz olduğunu artık biliyoruz. 2016’da da buralara gidip yolculuğu kaldığımız yerden devam edeceğiz, belki yollarda karşılaşırız. Artık yolculuklarımızı Motoron Dergisi’nde yazmaya 2Enduro yerine “YoldanÇık” adı altında devam edeceğiz. Takipte kalın!
Laos 14. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR