MOTED, ÖTV indirimi istiyor!

Sektörel Yazar: Motoron

 MOTED, ÖTV indirimi istiyor!

MOTED, motosiklete uygulanan ÖTV oranının düşürülmesi ve MTV muafiyetinin genişletilmesi için Maliye Bakanlığı’ndan destek bekliyor. ÖTV oranının 250 cc ile 800 cc arasındaki motosikletlerde yüzde 16’ya, 800 cc ile 1200 cc arasındaki motosikletlerde yüzde 22’ye indirilmesini isteyen MOTED, 100 cc’ye kadar olan MTV muafiyetinin de 125 cc’ye kadar genişletilmesi talep ediyor.

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED), Maliye Bakanlığı’nın ÖTV oranını makul, sektörü destekleyen ve vergi gelirlerini artıran bir orana indirmesini, ayrıca 100 cc’ye kadar olan MTV muafiyetini de 125 cc’ye kadar genişletmesini istiyor. Bu konuda bir açıklama yapan MOTED Başkanı Nihat Çadırcı, motosiklet sektörünün yaklaşık 35 bin kişiye istihdam sağladığını belirterek, “2006 yılında Maliye Bakanlığımız motosiklet ithalat rakamlarını düşürmek için ÖTV oranını yüzde 8’den, 250 cc kadar olan motosikletlerde yüzde 22’ye ve 250 cc üzeri motosikletlerde ise yüzde 37’ye çıkardı. ÖTV’nin ani ve yüksek oranda artırılması ile satış adetlerinde yaşanan büyük düşüş sektörümüze büyük bir darbe vurdu” dedi.
 
KOBİ’ler kapandı
 
Bu düşüş sonucunda gelişmekte olan sektörün tüm istihdamıyla birlikte büyük bir gerileme yaşadığını ifade eden Çadırcı, “KOBİ’lerin büyük bir kısmı kapandı.  Büyük ölçekli işletmelerde ise ciddi daralmalar yaşandı” diye konuştu. 2010 yılında motor hacmi 250 cc’ye kadar olan motosikletlerin ÖTV oranının yüzde 8’e indirildiğini ama bunun yeterli olmadığını ifade eden Çadırcı, “Sektörün gelişmesi, üretimin, istihdamın, ihracatın ve vergi gelirlerinin artması için ÖTV oranının düşürülmesi gerekir. ÖTV oranı 250 cc ile 800 cc arasındaki motosikletlerde yüzde 16’ya, 800 cc ile 1200 cc arasındaki motosikletlerde yüzde 22’ye indirilmeli” açıklamasında bulundu. Nihat Çadırcı, ÖTV indiriminin yanı sıra 100 cc’ye kadar olan MTV muafiyetinin de 125 cc’ye kadar genişletilmesi gerektiğini anlattı.
 
ÖTV indirimi sektörü geliştirir
 MOTED, ÖTV indirimi istiyor! 1. İçerik Fotoğrafı
 
ÖTV indiriminin pek çok yararı olduğunu belirten Çadırcı sözlerine şöyle devam etti:
“Bu sayede hem motosiklet sanayimiz kuvvetlenecek hem de sanayicilerimizin sayısı artacak. Bir motosiklet bir otomobilin üçte biri kadar yakıt tükettiği için tasarruf sağlanacak ve ithalat azalacak. Verimlilik artacak. Özellikle 750 cc’ye kadar olan motosikletlerin ticari olarak kullanılabilmesi sebebiyle istihdam ve ticaret hacmi genişleyecek. Trafik azalacak. Çevre kirliliği önlenecek. Büyük şehirlerdeki park problemi ortadan kalkacak. Kuryecilik, hızlı servis gibi hizmetler gelişecek. En önemlisi kırsal kesimdeki dar gelirli vatandaşın ulaşım aracı sahibi olması desteklenecek.”
 
MOTED Başkanı Nihat Çadırcı sözlerini “Pek çok faydası olan motosikletin kullanımının artması için uygulanan ÖTV oranlarının yeniden gözden geçirilerek düşürülmesini ve de 100 cc’ ye kadar olan MTV muafiyetinin 125 cc’ye kadar genişletilmesini talep ediyoruz” diyerek tamamladı.

YORUMLAR