Motosiklet Satış, Servis ve İkinci Elde Öncü İsim! Motoroom

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Motosiklet Satış, Servis ve İkinci Elde Öncü İsim! Motoroom

Motosiklet satış, servis ve ikinci elde İzmir’in en deneyimli mağazalarından birisinde Motoroom’dayız. Çok çeşitli markaların sıfır ve ikinci el motosikletleri, elektrikli ürünleri, AVT ve UTV’ler ile meraklılarına hizmet veren Motoroom firmasının sahibi Ertuğrul Vural ile birlikteyiz.

Motoron: Öncelikle Motoroom’un nasıl hayat bulduğundan bahsedelim.

Ertuğrul Vural: Bisiklet ile başlayıp yaklaşık 20 yıla yakın bir süredir iki tekerlekle uğraşıyorum. İzmir’de motosiklet satışı yapan en eski isimlerden birisiyim. Bir akrabam vesilesi ile bu işe başladım ve sonra da işimiz büyüyerek devam etti. Bu 20 sene içerisinde toptan, perakende, servis gibi her türlü hizmeti yaptık. İsmimiz biliniyor ve motosiklette İzmir’de belli bir noktaya geldik diyebilirim. İlk dükkanımızın yapısından dolayı bulunduğumuz oda şeklinde yer için “Motor Odası” derken “Motoroom” ismini bu şekilde kurduk. Ayrıca Türkçe telaffuzu “Motorum” gibi algılansın diye bu şekilde başladık. Daha önce farklı bir isimle devam ederken dört sene kadar önce “Motoroom” markamızı oluşturduk. İşlerimiz her sene belli bir oranda büyüyor ve % 50 gibi bir satış artışıyla devam ediyoruz. Şu anda yaklaşık yıllık 700 adede kadar çıkmış bulunuyoruz ve Motoroom bünyesinde toplam 3 mağazamızda 6 kişi çalışmaya devam ediyoruz.

Motosiklet Satış, Servis ve İkinci Elde Öncü İsim! Motoroom  1. İçerik Fotoğrafı

M.: Motoroom olarak bayisi olduğunuz markalar nelerdir? Ayrıca Motoroom bünyesinde satışını yaptığınız diğer markaları öğrenebilir miyiz?

E.V.: Motosiklet, elektrikli bisiklet, ATV, UTV, ticari grup dediğimiz kuryeye yönelik İzmir’de tek konsinye bayisi olduğumuz Çetur firmasından temin ettiğimiz modeller, üç tekerlekli sakat arabaları dahil olmak üzere bir çok üründe hizmet veriyoruz. Bayisi olduğumuz ürün ve markalar: Yuki, Asya Motor Grubu, Hero, Daelim, Kuba, RKS, Artic Cat (ATV), Benelli, Regal Raptor, RMG Moto Gusto, (iç pazara verilmediğinden) eski Ramzey. Ayrıca ikinci el piyasa ürünlerinin de satışını yapmaktayız. Genellikle aşağı yukarı Türkiye pazarında olan bütün markalardan ikinci el satışımız olduğundan Honda, Yamaha, Mondial, Kymco gibi müşterinin talebine göre çeşitli markalardan alım, satımımız gerçekleşebiliyor. Bir yere kanalize olmanın daha verimli olacağını düşündüğümden küçük sınıfa ağırlığımızı veriyoruz ve ikinci elde firma prensibimiz olarak 250cc’nin üzerinde çalışmıyoruz.

Motosiklet Satış, Servis ve İkinci Elde Öncü İsim! Motoroom  2. İçerik Fotoğrafı

M.: Mağazanızda motosiklet satışı haricinde verdiğiniz hizmetler nelerdir?

E.V.: Motosiklet satışı haricinde servis hizmetlerimiz var. Bizim sattığımız segmentteki müşterilerimizin aksesuar dahil olmak üzere servis ya da bakım gibi tüm ihtiyaçlarını bir yerden temin etmek gibi ciddi oranda bir yönelimleri var. Motosikletiyle birlikte sizi yol arkadaşı olarak yanında görmek istiyor. Onun için sattığımız ürünlere yönelik servis hizmetimiz bulunuyor. Belli markalarda yedek parça temin etme durumumuz var. Bunun yanında elektrikli bisiklet aküsü, şarj aleti gibi parçalar satıyoruz.

Motosiklet Satış, Servis ve İkinci Elde Öncü İsim! Motoroom  3. İçerik Fotoğrafı

M.: Mağazanızdan motosiklet ya da diğer ürünlerden satın almak isteyen müşterilerinize ne gibi fırsatlar sunuyorsunuz? (Taksit, indirim vb gibi)

E.V.: Piyasada değişik markalardan ürünleri farklı kampanyalarla değişik fiyatlarla alabildiğimiz için bazen yüksek indirimlerle sattığımız ürünlerimiz olabiliyor. Ürünleri taksitlendirebiliyoruz. Ayrıca bölgemizde ya da şehrimizdeki esnafları ve iş yerlerini motosiklete kavuşturmak için elden taksit ya da senet gibi değişik taksit uygulamalarımız oluyor.

Motosiklet Satış, Servis ve İkinci Elde Öncü İsim! Motoroom  4. İçerik Fotoğrafı

M.: Sektörü oldukça derinden etkileyen vergiler ve sektörün geleceği hakkındaki görüşlerinizi alalım?

E.V.: 20 yıldır sektörün içinde olan birisi olarak sektörün büyümesini istatistik olarak takip ediyorum. Bir duraklama döneminden sonra tekrar bir büyüme hamlesi var. Bu hamle ile bundan sonra daha da büyüyerek gidecektir. Özellikle 50cc motosiklet ya da tescil olmadığı için ciddi manada bir potansiyeli olan elektrikli motosiklet var. Dövizin seyri, benzinin pahalılığı gibi etmenlerin insanları motosiklete biraz daha yönlendireceğine inanıyorum. İleride daha ekolojik ve ekonomik olduğu için motosikletin tercih sebebi olacağını ve sektöre ciddi anlamda katkısının olacağını düşünüyorum. Fakat ne yazık ki politikalar bu yönde ilerlemiyor. Örneğin ciddi anlamdaki vergiler, ithalatçıya yükleniyor ve bu yük neticede tüketiciye yansıyor. Bunların sektöre zarar vereceğini biliyoruz ama ne yazık ki elden bir şey gelmiyor.

Motosiklet Satış, Servis ve İkinci Elde Öncü İsim! Motoroom  5. İçerik Fotoğrafı

M.: Son zamanlarda sıkça gördüğümüz ve sizin de satışını yaptığınız 50cc modeller hakkında ne düşünüyorsunuz?

E.V.: 50cc motosikletler, sektöre şu anda ciddi manada bir katkı sağlıyor. Karayolları Mali Zorunlu Sigortası’nın olmaması ve B sınıfı ehliyetle kullanılabilmesi; 50cc’yi tercih edilir kılıyor. Bu da ciddi bir potansiyel yaratmış durumda. Özellikle son akaryakıt fiyatlarından sonra bunu tezgahta da görüyoruz. Bu durum, insanları ister istemez 50cc derken motosikletle buluşturmaya başlayıp sektörün ileride de önünü açacak. İnsanoğlunun doyumsuzluğundan kaynaklı, “yarın” bu 50cc modellerin 100’lük, 125’lik, 250’lik modellere kadar gideceğini öngördüğüm için bunu söylüyorum. Gümrük vergileriyle bir geri gidiş yaşandı, bir de bu 50cc nin avantajlarıyla ortaya çıkmasından dolayı farklı bir durum yaşandı. 1 Ocak 2016’da 50cc üzerindeki trafik sigortasının kaldırılmasıyla ve 2016-2017 trafik sigorta fiyatlarının artmasıyla 50cc, oldukça önem kazandı. Tüm etmenler birleşince, motosiklet sektörüne hareket getiren yeni kullanıcılar yaratan ve gelecekte çeşitlenmesini beklediğimiz bir kategorimiz oldu. Ekonomik veriler, döviz seyri hariç ve bu yasalarda değişiklik olmaz ise motosiklet, 2018’de üstüne koyarak ilerler.

Motosiklet Satış, Servis ve İkinci Elde Öncü İsim! Motoroom  6. İçerik Fotoğrafı

Trafik sigortası olmayan 50cc ile kazaya karıştığınızda eğer haksız iseniz siz ödüyorsunuz. Eğer haklı iseniz karşı tarafın sigortası size ödeme yapıyor. 50cc modeller, moped sınıfına giriyor ve kaza anında duruma göre işin şekli değişiyor.

M.: Gelecek için Motoroom ailesi olarak hedefleriniz nelerdir?

E.V.: Aşağı yukarı ticari manada istediğimiz rakamları yakalamak ve müşteri kısmında da her gün kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. İşi daha kurumsal bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Ne kadar kurumsallaşsak ta esnaf ve müşteri ilişkisinin dışına çıkmak çok mümkün olmuyor. İnsanları ihtiyaçları doğrultusunda doğru ürünlerle buluşturmak bizim işimiz. Müşteriyi iyi dinleyip onlara daha iyi hizmet verebilmeye ve “Bunu daha iyi nasıl yapabiliriz?” üzerinde durmaya çalışıyoruz. Daha iyi hizmet verdiğiniz zaman ticari kısmı zaten arkasından otomatikman geliyor.

Motosiklet Satış, Servis ve İkinci Elde Öncü İsim! Motoroom  7. İçerik Fotoğrafı

M.: Sizi ziyaret etmek isteyen okuyucularımız için adres ve iletişim bilgileriniz?

E.V.: Web sitesi: http://www.motoroom.com.tr/ Facebook: https://www.facebook.com/Motoroomizmir/ Instagram: https://www.instagram.com/motoroom_kahramanlar/ Sahibinden: https://motoroomizmir.sahibinden.com/ 

Adres: 1397 Sokak No:25/A – Kahramanlar, Alsancak - İzmir
Telefon: +90 232 484 93 09 - +90 507 987 49 47

YORUMLAR