Neden Termal Ürünleri Tercih Edelim?

Giyim Yazar: Özlem Köseoğlu

Neden Termal Ürünleri Tercih Edelim?

Dış giysilerimize ek olarak, iç giyim olarak tercih edeceğimiz kıyafetleri de buz gibi kan donduran havalar için düşünmeliyiz. Peki, neden?

Termal iç giyimler, normal bir gecede uyurken belki tercih edilen bir giyim çeşidi olmayabilir ama motosikletinizin üzerinde sizi sıcacık ve mutlu tutacağı su götürmez bir gerçektir. Kişisel tercihlere göre değişen oldukça geniş bir ürün yelpazesi bulabilirsiniz fakat yine de termal ve içliklerin kullanım etkinliği konusuna gelin bir göz atalım.


Neden Termal Ürünleri Tercih Edelim?   1. İçerik Fotoğrafı


1- Neden Termal Tercih Etmeliyiz?

Termal baz içlikler, hepimizin bildiği gibi sizi ilk olarak motosiklet üzerinde sıcak tutar. Bu ürünler, outdoor aktiviteler için üretilmiştir bu yüzden sıcak tuttukları kadar aynı zamanda da esnek ve son derece rahat ürünlerdir. İyi kalitede termal kullanmak ve katman mantığını uygulamak, günlük kış seyahatinizde büyük bir fark yaratacaktır.


Neden Termal Ürünleri Tercih Edelim?   2. İçerik Fotoğrafı


2- Termal Sistem Nasıl Çalışır?

Piyasada çeşitli termal teknolojilerle donatılmış, bilinen markalar olsun olmasın, isminde “tech” ya da “clima” geçen pek çok termal ürün bulunmaktadır. Kendilerine verilen “Therma-tech-clima-system” isimlerindense, ürün kalitesini gösteren ve içerisinde kullanılan malzemelere dikkat etmek en mantıklı hareket olacaktır.


En yüksek kalitede ürünler için bütçeniz esnekse, çabuk kuruyan sentetik lifle karışık yün gibi doğal liflerden üretilmiş ürünler bulmaya gayret edin.


En yüksek kalitede ürünler için bütçeniz esnekse, çabuk kuruyan sentetik lifle karışık yün gibi doğal liflerden üretilmiş ürünler bulmaya gayret edin. Bu ürünler, sizi sıcak tutar, nemi ve teri hızla vücuttan uzaklaştırır. Ayrıca cildin tahriş olmasını minimuma indirerek, kumaşı cildinizde daha yumuşak hissetmenizi sağlamaktadır.


                                                   Neden Termal Ürünleri Tercih Edelim?   3. İçerik Fotoğrafı


3- Katman Mantığı

Katmanların etkili kullanımının esas anahtarı, dışarıda sürüşte olduğunuz sırada, ideal vücut ısısını sağlamaktır. Mantık, sizin sıcak hissetmeye ihtiyacınız olan herhangi bir outdoor aktivitesindeki gibi aynıdır: her giydiğiniz katman, sizi daha sıcak tutar fakat aynı zamanda hareket kabiliyetinizi kısıtlayabilir, bu yüzden üşümek ve bu katmanların ölçüsünü aşmak arasında denge kurmak gerekir. Şans eseri, çoğu alt ve orta katman oldukça hafif ve incedir.

Yeni ceket ve pantolonlara yatırım yapmak bir yana katman mantığının, sizi sıcak tutma etkisi uzun sürmektedir. Bu, hava koşulları değiştikçe, hızlı ayarlar yapmayı da kolaylaştırmaktadır: üşümek yerine, rahat hissetmenizi ve sürüşe odaklanmanızı sağlayacak şekilde kat olarak ekleme ya da çıkarma yapabilirsiniz. (ekstra giydiğiniz katları koyacak bir çantanız olduğu sürece)


Neden Termal Ürünleri Tercih Edelim?   4. İçerik Fotoğrafı


4- Üzerimize Her Giydiğimiz Katmanın Görevi Nedir?

Her katmanın farklı bir görevi olduğunu belirterek başlayalım: kumaşın dışına doğru deriden teri uzak tutarak vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olan ciltle direk temasta olan alt (termal) katman (cilde karşı) nemi yönetir. (terleme, kış ayında pek mümkün olmayan bir durumdur ve iyi bir alt katman sizi sıcak tutmaya yardımcı olacaktır.) Dış kısım ya da dış katman diyebileceğimiz sürüş ceketiniz ya da pantolonunuz, sizi rüzgar ve yağmurdan korurken, termalin üzerine giydiğimiz orta katman ise izolasyonu, vücudu soğuktan korumayı ve vücuda yakın sıcak hava katmanını tutmak içindir.

5- Hissedilen Sıcaklığa Karşı Koruma

Çoğu modern tekstil sürüş ceketleri, Gore-Tex gibi su ve rüzgar geçirmez astarlarla donatılmıştır ve çoğunda da “Thinsulate” (sıcak dolgu) gibi yalıtım malzemeleri kullanılarak yapılan termal astar bulunmaktadır. Soğuk esen hava, yaka, manşet, fermuar ve çıtçıtlar kanalıyla yolunu bulabilir. Bu durum, vücut ısısını kaybetmenize ve üşümenize sebebiyet verebilir. İşte burada işin içine alt ve orta katmanlar dahil olmaktadırlar; vücuda yakın giyilirler ve etkili bir yalıtım sağlamaktadırlar. 

YORUMLAR