Samsung Motosikletlere Özel Akıllı Ön Cam!

Çeşitli Yazar: Özlem Köseoğlu

Samsung Motosikletlere Özel Akıllı Ön Cam!

Hayatımızın her alanında fazlasıyla yer edinmeye başlayan teknoloji, bu kez aramalarınızı, mesajlarınızı ve maillerinizi yönetebileceğiniz Samsung akıllı motosiklet ön camı ile kendini gösteriyor. Fakat burada asıl konu, gözlerinizi yoldan ayırma konusu…

Ulaşım yöntemlerimiz, gün geçtikçe daha da teknolojik ekipmanlarla donatılmaya başladı. Bu donanımlar, anlık, gerçek ve hayati önem taşıyan bilgileri bizlere sağlarken aynı zamanda da rahatlığımızı ve güvenliğimizi arttırmaya yönelik olarak tasarlanıyor. Son örnek İtalya’dan geldi; Samsung ortaklı Leo Burnett, motocross yıldızı Edo Mossi, yerel Youtuber (marka tanıtımı yapan) Cane Secco, motosikletler için “Akıllı Ön Cam” geliştirdi.


Samsung Motosikletlere Özel Akıllı Ön Cam! 1. İçerik Fotoğrafı


Videoda, bu uygulamayı Yamaha Tricity 125’e yerleştirilmiş olarak görüyoruz. Ekran, bağlanmış olan bir uygulama yardımı ile akıllı telefon bilgilerine erişerek sesli aramaları, sosyal mesajları ve mailleri gösteren bir yapıya sahip ki bu esnada da sürücünün elleri elciklerde ve gözleri de çoğunlukla yolda…


Samsung Motosikletlere Özel Akıllı Ön Cam! 2. İçerik Fotoğrafı


Yenilikçi teknoloji ve wifi bağlantısı sayesinde ön cam bir güvenlik ekipmanına dönüşüp GPS ve Navigasyon ile yol göstericilik özelliğini de ön plana çıkarıyor. Arama geldiğinde kenara çekip cevaplamak ya da yolda olduğunuzu belirten otomatik bir cevap gönderme seçenekleriniz elinizde. Ayrıca daha detaylı olarak kimin aradığını, mailin kimden geldiğini ya da kimin size mesaj attığını dahi görebiliyorsunuz.


Samsung Motosikletlere Özel Akıllı Ön Cam! 3. İçerik Fotoğrafı


Dünyanın en büyük reklam hizmetleri ağından biri olan Leo Burnett’e göre İtalya’da genç motosiklet sürücüleri arasında akıllı telefon kullanımı kazaları tetikleyen en büyük etken. Bu yüzden bu akıllı ön cam, gelişmiş güvenlik arayan teknoloji meraklısı yeni kuşağa hitap edecek şekilde tasarlanmış.

 

Samsung ve Burnett, bu yola daha önce de beraber çıkmışlardı. Sayısız ödüller kazanmış Arjantin’deki “Hayat Kurtaran Kamyon Ekranı Sistemi” ve İtalya için tasarlanmış 2014’ün “Akıllı Bisikleti” bunlara birer örnek.


Samsung Motosikletlere Özel Akıllı Ön Cam! 4. İçerik Fotoğrafı


Daha kapsamlı bir deyişle, yakın gelecekte bu tür konseptler,  aracın ve sürücünün her zaman senkronize olacağının birer göstergesi. Bu özel yeniliğe karşıt görüşte, sürüş esnasında sürücünün maillerini ya da mesajları kontrol etmesinin dikkati dağıtarak pekte güvenli olmadığı yönünde.

 

Gerek iş ile ilgili olsun, gerekse özel amaçlarla olsun internetin ve teknolojinin hayatımızdaki yeri yadsınamaz. Fakat motosiklet üzerinde iken internet, telefon ve teknoloji ile bu kadar iç içe olmanın ne kadar doğru olacağı da tartışmaya açık bir konu. 


Tanıtım Videosu:

YORUMLAR