Serpil Kalaycı ve Alaska Projesi

Çeşitli Yazar: Pervin Ozulu

Serpil Kalaycı ve Alaska Projesi

Gezginimiz Yine Tehlikeli Yollarda

Zor yolların motorcusu olarak bildiğimiz Serpil Kalaycı Ağustos başında tehlikeli bir Alaska gezi projesini gerçekleştirmek için yola çıkacak. Buzullarla kaplı olan Kuzey Kutbu’ndaki yaşamla tanışmak isteyen Serpil bu rotanın en önemli amacı Kutbun en son noktasına gelebilmektir diyor.

Serpil Kalaycı ve Alaska Projesi  1. İçerik Fotoğrafı

Gezginimiz en yalnız yollardan geçecek, buzulların, ayıların, asitli çamurun da olduğu ve inanılmaz zor hava koşullarından dolayı çok sıra dışı ve tüm dayanma sınırlarını zorlayacak inanılmaz serüvenli ve nefes kesen bir yolculuk yapacak.

Serpil Kalaycı ve Alaska Projesi  2. İçerik Fotoğrafı


Serpil’in büyük hayali olan bu gezinin hedefi sadece yol yapmak değil, Eskimo hayatlarını ve buzulları yakından görebilmek, bir balina seyir turuna çıkmak, karların arasında kaplıcalarda yüzmek gibi birçok sıra dışı maceraları da yaşamak istiyor.

Alaska’da lezzetleri ile meşhur Türk Lokantası da planladığı ziyaretlerinin arasında yer alıyor.


Serpil Kalaycı ve Alaska Projesi  3. İçerik Fotoğrafı


Gelelim rotanın detaylarına..

Tam olarak 10 Ağustos tarihinde rota Alaska – Achorage’ da başlıyor. Cesur gezginimiz yolculuğa BMW 700 GS ile çıkacak. Fairbanks'a gelip dünyanın en korkutucu otobanları listesinde bulunan Dalton Highway’e devam edecek.

Dalton Otoyolu Alaska'da bulunan en tehlikeli ve zorlu yollardan biridir, 800 kilometre boyunca yalnızca 1 benzin istasyonu bulunur. Bu yol petrol boru hattına paralel olması nedeniyle çamur kimyasallarla karıştığı için asitlidir, yapışkanlı ve kaygan bir zemine sebebiyet veriyor. Yol Deadhorse’ da, diğer adıyla Prudhoe Bay’da bitiyor. Atigun Pass gibi geçitleri de unutmamak gerek. 1.200 km lik zorlu rotadan sonra sıra Alaska'nın ilginç tarihi güzergahına ve yerleşim noktalarına doğru devam edecek. Fırsat bulursa Kanada’ya ufak bir geçiş de yapabilir. Rota toplamda 6.000 km ve 10 Eylül gibi tamamlanmış olacak.

Yolun açık olsun sevgili Serpil’im, tekerine taş değmesin. Seni heyecanla takip ediyor olacağız…YORUMLAR