Sıfır kilometre mi, ikinci el mi?

Çeşitli Yazar: Ahmet TEZCAN

Sıfır kilometre mi, ikinci el mi?

Bu soru motosiklet alacak olan hemen herkesin aklına takılır. Biz de bunun için size rehberlik edebileceğini düşündüğümüz bir durum değerlendirmesi yaptık.

Sıfır Kilometre Bir Motosiklet Almak

 

Bir bayiye gittiğinizde inanılmaz olan bir şey var ki o da; parlayan ışıkları ve boyasıyla çalıştırdığınız anda ortalığı inleten yepyeni bir motosiklet. Bu makineleri cazip kılan bir diğer unsur ise başka kimsenin kullanmamış olması. Bu sayede bir önceki sahibinin otoyolda arkadaşlarıyla yarışırken makineyi yüksek devirlerde kullanmış olması gibi bir derdiniz olmaz. Yeni bir motosiklet alacaksanız kesinlikle çok araştırma yapmanız gerekir ve böylece daha çok bilgi sahibi olarak doğru makineyi satın alıp paranızı da doğru harcamış olursunuz.

 

Seçeceğiniz bayinin daha önceki müşterileriyle iletişime geçerek araştırmalısınız aksi takdirde başınız çok ağrıyabilir. Bu konuda bilgi almak çeşitli yerlerden motosiklet satın alan arkadaşlarınıza ya da forum sitelerine danışabilirsiniz. Eğer doğru bayii seçtiyseniz şimdi sıra doğru motosikleti seçmeye gelmiş demektir.

 

Çok talep edilen bir motosiklet seçtiyseniz, satıcı sizin için yeterli pazarlık payı bırakmaz ve önerilen satış fiyatının da üstünde bir ödeme yapmanız mümkün olabilir. Geçmiş yılların modellerini ya da daha az popüler bir renge sahip olan bir motosiklet satın almanız daha az harcama yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca satıcının motosikleti ne kadara almış olduğunu bilmeniz satıcının ne kadar kâr edeceğini bilmenizi sağlar; bu durum fikrinizi değiştirip başka bir satıcıya yönelmenizi gerektirebilir.

 

 

İkinci El Bir Motosiklet Almak

 

Kimsenin motosikleti kötü bir şekilde kullanmadığını bilmenin huzuruna rağmen, ikinci el bir motosiklet tercih etmek daha mantıklı. Yeni bir makineye harcayacağınız binlerce lira onu daha değerli yapmayacağından emin olabilirsiniz.

 

Günümüzde ikinci el bir motosiklet almak için başvuracağınız ilk yer tabii ki internet olmalı, ikinci el ilan sisteminin ülkemizde de oldukça yaygın olması nedeniyle birçok ilanı detaylı ve hızlı şekilde inceleyebilirsiniz. Ayrıca ihtiyaç nedeniyle satılmak üzere verilmiş ilanlar da sizin için bir fırsat olabilir, bu gibi durumlarda fiyatlar oldukça düşer. Motosikletinize iyi bir fiyata sahip olmak istiyorsanız kışı beklemeniz mantıklı olacaktır. Şimdi dikkat etmeniz gereken birkaç şeye daha değinelim.

 

Hurdalar: Hurda ilanlarını onarım ücretinin söz konusu motosikletin değerinden daha fazla olduğunda görebilirsiniz. Bu nedenle bu tür ilanlardan tamamen uzak durmalısınız.

 

Alçaltılmış motosikletler: Bu tür motosikletler ön kaldırmak gibi hareketleri yapmak için alçaltılıyor fakat yapılan bu işlem motora, viteslere ve süspansiyonlara ciddi anlamda zarar vermekte. Bunlardan da kesinlike uzak durun.

 

Ezik yada bükülmüş grenaj: Grenajı ezik veya bükülmüş bir motosikleti almanızı kesinlik tavsiye etmiyoruz! Kötü bir görünüme neden olmasının yanı sıra hiç güvenli değiller.

 

Düşük Kilometre: Motosikletler otomobiller gibi değildir, 50 bin km bir otomobil için hiçbir şey ifade etmeyebilir ama bir motosiklet için bu rakam çok fazla! Bu yüzden 20 bin km'nin altında, hatta mümkünse kilometresi 7 bin ya da daha altında olan motosikletleri satın almalısınız.

 

İkinci el motosiklet ilanları için TIKLAYIN

 

YORUMLAR