Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi

Geç kaldığını düşündüğüm bir röportaj ile karşınızdayız: Çok değerli projeleri hayata geçiren vefakar İlker Kül ile birlikteyiz.

“Nasıl projelere imza attı? Neleri feda ederek kendini bu projelere adadı? Bugüne kadar ne zorluklar yaşadı ve neler başardı? Bundan sonra neler yapmayı planlıyor?” Gelin İlker Kül ve hayatı güzelleştiren projeleri hakkında tüm merak edilen detayları kendisinden dinleyelim.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 1. İçerik Fotoğrafı
Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 2. İçerik Fotoğrafı
Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 3. İçerik Fotoğrafı

Motoron: İlker Bey, öncelikle sizi kısaca tanıyalım.

İlker Kül: İlker Kül… 1000 Motorcu 1000 Çocuk projesinin kurucusuyum. Uzun yıllar boyunca otomotiv sektöründe çalıştım. Hobim olan fotoğrafçılığı da paralel olarak sürdürdüm ve Atlas Çocuk Dergisi, Borajet Havayolları gibi dergilerde fotoğrafçılık yaptım. 1000 Motorcu 1000 Çocuk projesinin tohumları ilk olarak 2011 yılında atıldı. Aradan geçen 6 sene içinde 162’nin üzerinde okulda binlerce çocuğa yardım paketleri ulaştırdım. 2016 Mayıs ayında, tüm zamanımı ve niteliklerimi bu projeye adamaya karar verdim ve projeyi bir adım ileri taşıma hayalimi, 1000 Motorcu 1000 Çocuk adıyla hayata geçirdim. 2017 Temmuz ayında kurumsal iş hayatıma son verdim ve sadece çocuklara yardım yaparak geçireceğim yeni bir hayata başladım. 1000 Motorcu 1000 Çocuk projesi hayatta en sevdiğim üç şeyi bir araya getiren bir proje oldu: Çocuklar, motosiklet tutkusu ve fotoğraf. Motosikletimle Anadolu’yu dolaşarak projeye destek olmak amacıyla fotoğraf çekimi yaptırmak isteyenler için çekimler yapıyorum. Bu çekimlerden elde ettiğim gelirle yardım paketleri hazırlayıp, motorumla Anadolu’daki köy okullarını dolaşıyor ve çocuklara bu paketleri ulaştırıyorum.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 4. İçerik Fotoğrafı
Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 5. İçerik Fotoğrafı
Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 6. İçerik Fotoğrafı

M.: “1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi” fikri nasıl ortaya çıktı?

İ.K.: Motosikletimle seyahat etmeyi çok seviyorum. Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Çocukları çok seviyorum. Bu üç sevdamı birleştirmek hiç zor olmadı. Baktım ki hobilerimi insanlara açtığım zaman başta kendim olmak üzere binlerce insanı mutlu ediyorum. O yüzden hayatımı bu projeye adamaya karar verdim.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 7. İçerik Fotoğrafı

M.: Okuyucularımız için hayata geçirmeyi başardığınız “1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi”nden bahsedelim.

İ.K.: 1000 Motorcu 1000 Çocuk Kampı: İstanbul Şile/Teke köyünde 1000 Motorcu 1000 Çocuk kampı düzenlendi. 300 kişinin katıldığı kampta fotoğraf çekimleri yapıldı.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 8. İçerik Fotoğrafı

Canlı Konser: Kadıköy Dorock XL barda geliri çocuklara bağışlanmak üzere 2 kere canlı konser düzenlendi.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 9. İçerik Fotoğrafı

Bilgisayar Yardımı: Farklı il ve köylerdeki 13 okul için gönüllülerden bilgisayarlar toplanıp dağıtıldı.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 10. İçerik Fotoğrafı

Tırmanış Duvarına Katkı: Kars Digor Belediye Sosyal Tesisleri’nde bir beden öğretmeninin kişisel çabalarıyla kurulan tırmanış duvarı için minder ve branda alınıp teslim edildi.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 11. İçerik Fotoğrafı

Yunus Gözlemi: Maddi durumu iyi olmayan çocuklar için Deniz Memelileri Araştırma Derneği ile birlikte boğazda tekne turu düzenlenerek yunus gözlemi yaptırıldı. Tam 1209 çocuğa hediye paketleri teslim edildi.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 12. İçerik Fotoğrafı

M.: “Bir çocuğu mutlu etmek”, sizin için bu cümlenin anlamı büyük olsa gerek. Neler hissediyorsunuz çocuklarla bir aradayken?

İ.K.: Her şeyden önce kendimi çok huzurlu hissediyorum. İmkanları kısıtlı çocuklara biraz olsun destek olabilmek ve onlarla sevgi dolu anlar paylaşabilmek inanın tarif edilemez bir duygu. Hele ki hediye dağıttığım bir okula yıllar sonra tekrar sürpriz bir ziyaretle gittiğimde, beni karşılamaları ve o anda yaşanılan güzel anlar, unutulmamak, beni her zaman daha da çok teşvik ediyor seçtiğim bu zorlu yolda dik durmaya.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 13. İçerik Fotoğrafı

M.: Eminiz ki çocuklarla her bir buluşma anınız unutulmaz olmuştur. Fakat aklınızın bir köşesinde kalan hiç unutamadığınız bir anı oldu mu?

İ.K.: Hangi birini sayayım ki? Buyurun o zaman;

“Ben soğuğa alışığım, sen sadece silgi gönder” demisti altı yıl önce yanına gideceğimiz ve “Gelirken ne alalım?” diye sorduğumuz çocuk. “Yanlış yazdığımda silecek silgi bulamıyorum burada” dedi. Oysa karlı havada ayağında bir terlik ve patik vardı.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 14. İçerik Fotoğrafı

Gofret uzatmıştım, almamıştı bir başka çocuk. “Neden?” diye sordugumda “O ne ki?” demişti. Gofret görmemiş çocuklar vardı bu ülkede.

Ya hediyelerini açtığımda “Bunlar gerçekten benim mi? Ama ben bunları nasıl giyerim?” diye soran Afyonlu Meryem.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 15. İçerik Fotoğrafı

“Büyüyünce ne olacaksın?” dedigimde “Ben de senin gibi köy köy dolaşıp cocukları mutlu edeceğim” diyen Hataylı çocuk.

Daha önce ziyaret edip hediyelerini dağıtıp ikinci kez sürpriz ziyaret yaptığımda beni okul bahçesinde gören çocukların “Bin motorcu amca geldiiiii” diye bağıra bağıra öğretmenlerinin yanına koşması.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 16. İçerik Fotoğrafı

Batmanlı Berfin..... “İlker abi seni öpebilir miyim? Ama seni babamı öptüğüm gibi öpeceğim” diyip bana sarılması yok mu? Meğer babası kamyon şoförüymüş ve aylarca yollarda olurmuş.

Ya bir gofreti verdiğinizde herkes yediği halde çantasına saklayan ve sonra okul çıkışı takip ettiğimde bahçede bekleyen diğer iki kardeşi ile paylaşan Şırnaklı kız.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 17. İçerik Fotoğrafı

“Sen o kadar yolu bu soğukta motosikletle bize hediye vermek için mi geldin?” diyen sümüklü çocuk.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 18. İçerik Fotoğrafı

Her gittigim okulda “İlker abi bizimle yaşasana” diyen canlar.
“Sen ne tatlısın” diye yanağımı seven altı yaşındaki minik kalp.

Okulun bahçesinde kurduğum çadırda, sabahın yedisinde güne başlamak icin kafamı çıkardığımda sessizce uyanmamı bekleyen soğuktan donmuş ama meraklarından bir yere kıpırdayamamış onlarca minik göz.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 19. İçerik Fotoğrafı

M.: Projeniz için sponsor olan firmalar, kurumlar ya da kişiler bulunuyor mu?

İ.K.: “Peugeot Scooters” motosiklet ve bakımlarına, “GlobeScout Metal” motosiklet çantalarıma, “Ercanlar Kırtasiye” tüm yardım malzemelerinin teminine, “Evyap” çocuklar için temizlik malzemelerine ve yakıt desteğine, “Reeder” her gittiğim okulda öğretmenlere tablet hediyesine, “Tuna Motosiklet” her türlü motosiklet kıyafetlerime, “You Watch” ürün sponsorum, “Motosiklet Romorkları” motosiklet römorkuma, “Ride to Love” her türlü ürün tasarım ve satış, “Enduristan” soft motosiklet çantalarıma, “Riders Cleaner” motosiklet ve kamp malzemelerimin temizliği ve depolanmasına, “Sair Sigorta” motosiklet sigortama, “Pro Video” aksiyon kamerama, “Anlas Anadolu Lastik” motosiklet lastiklerime, “Garaj Anadolu” motosikletlerimin güvenli parkına ve temizliğine, “Transbosphor” telefon ve internet faturama, “Minirental Services” her ay 5 çocuk fonuna, “Teknik Tel” yakıt desteğine.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 20. İçerik Fotoğrafı
Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 21. İçerik Fotoğrafı
Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 22. İçerik Fotoğrafı

M.: Projenize destek vermek isteyen kişiler neler yapabilir, size nasıl ulaşabilirler? Sosyal Medya, Telefon, Mail vb.

İ.K.: Fotoğraf çekimi için randevu alabilir ya da direk Ercanlar kırtasiyenin hesaplarına ödeme yapıp yardım paketlerine destek olabilirler. Instagram ve facebook sayfalarımızdan rahatlıkla ulaşabilirler.
1000motorcu1000cocuk – Telefon: 05324947626 Mail: ilkerkul73@gmail.com

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 23. İçerik Fotoğrafı


M.: “Aileniz”, “İşiniz”; tüm bu anlamlı projeleri ortaya koyarken radikal bir kararla nelerden isteyerek vazgeçmek durumunda kaldınız?

İ.K.: İlk vazgeçişim işim, arabam, evim ve eşyalarımdan oldu. Sonrasında ise tüm lükslerimden. Galiba asıl vazgeçtiğim şey tüketim çılgınlığıydı.

Umudun Adı: İlker Kül Ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk Projesi 24. İçerik Fotoğrafı

M.: İlerleyen zamanlarda gerçekleştirmek istediğiniz projeler var mı?

İ.K.: Sanırım artık istediğim hayatı yaşıyorum. Ulaşacağım binlerce çocuk var. Hem de her yıl binlerce çocuk. 

YORUMLAR