Yeni Stil Baş Arkasıdan Açılır Kask!

Kask Yazar: Özlem Köseoğlu

Yeni Stil Baş Arkasıdan Açılır Kask!

“Global kask performansında devrim; rahatlık, hız ve güvenlik burada” sloganıyla Avusturyalı firma Vozz tarafından Avustralya’da piyasaya sürülen RS 1.0 farklılıkları ile ezberleri bozacağa benziyor…

Vozz firması, 2005 senesinden itibaren çalışmaları süren Voztec Sistemi hakkında, Avustralya, Amerika, Avrupa, Japonya ve Çin gibi ülkelerde gerekli patent ve marka ismini güvence altına alana kadar, birçok geliştirme ve test gerçekleştirmişti. ISO 900 sertifikalı uluslararası kompozit kask üreticisi desteği ile Aralık 2015’te yenice lansmanı gerçekleşen benzersiz açılır kapanır kask kabuğu sistemi ile RS 1.0 devrim yaratacak nitelikte.Yeni Stil Baş Arkasıdan Açılır Kask!  1. İçerik Fotoğrafı


Vozz firmasının iddiasına göre, Patentli “Vozztec” açma sisteminin, geleneksel full-face kasklara göre daha fazla faydası var. İlk olarak kasklarda bulunan ve kafamızı güvenli alanda tutmak için gereken çene bağı, tarihe karışıyor. RS 1.0’ın en yenilikçi özelliği ise kafanın giriş noktası. Kask, kabuğun arkasına doğru ve yukarıdaki bir menteşe ile dikey olarak iki yana açılıyor. Bu açılış şekli, kafanın kaska rahatça girmesi için yeterli boşluk sunuyor ve sonrasında iki kilitleme mekanizması ile yeniden bağlamak için az bir basınç hissediliyor. Ve firmaya göre de eldiven ya da gözlük varken de kolaylıkla RS 1.0 takılabilecek.


Yeni Stil Baş Arkasıdan Açılır Kask!  2. İçerik Fotoğrafı


Bu konsept, kaskın alt kısmının yeniden dizayn edilmesini sağlamış. Başı, aşağı kısımdan başlayıp saran genişletilmiş ve daha yuvarlak bir çene kısmı ile sonuçlanmış. Böylece kask bağının gerekliliği ortadan kalkmış. Kilitleme mekanizmaları ise basınçla kapanıyor. Kaskın iki tarafı kilitlendiği anda, kazara çıkarılamayacak şekilde herhangi bir bastırma ya da baskı gerekmeden mükemmel bir şekilde oturması bekleniyor.


Yeni Stil Baş Arkasıdan Açılır Kask!  3. İçerik Fotoğrafı


Buğu yapmayan, çizilmeyen ve UV filtreli vizörü ile Vozz RS 1.0


Teoride de diğer kasklardaki gibi başımızı içine sokabilmek için açmamız gerekmiyor ve kaskın aynen bir eldiven giymiş gibi başa fit şekilde uygun oturması sağlanıyor. Çene bölümü daha etkili kaplandığı için alttan daha az hava girmesi ile soğuk havada daha iyi ısınma, yüksek hızlarda aerodinamik olarak kafanın yukarıya hareketinin azalması ile sonuçlanıyor.


Yeni Stil Baş Arkasıdan Açılır Kask!  4. İçerik Fotoğrafı


Boyunu oynatmadan ya da kafaya baskı uygulamadan çıkarılmasını sağlamak için Vozz Güvenlik Sistemi, kaskı ikiye ayırmak için düz uçlu bir tornavida gerektiriyor.


Vozz, aynı zamanda bir kaza anında sağlık personelinin kaskı çabuk ve güvenli bir şekilde çıkarabilmesi için bir güvenlik sistemi geliştirmiş. Böylece sağlık görevlilerinin, kaskı kesmesine gerek kalmadan dakikalar içinde güvenli bir şekilde kaskı çıkarmalarına yardımcı oluyor.


Yeni Stil Baş Arkasıdan Açılır Kask!  5. İçerik Fotoğrafı


15 Aralık 2015’te duyurulan Vozz RS 1.0, Sydney, Avusturalya’da bulunan şirketin merkez mağazasında satışta ve şirketin internet sitesinde de online olarak satışa çıkacak. Bulmacanın geriye tek kalan son kısmı da kaskın fiyatı, yakın zamanda da açıklanması bekleniyor. Bakalım fiyatı ne kadar olacak ve ülkemizde ne zaman görebileceğiz?

 

YORUMLAR