Yılmaz Motor

Sektörel Yazar: Ahmet Tezcan

Yılmaz Motor

1968 yılında motosiklet yedek parça imalatı ile sektöre adımını atan Yılmaz Motor Ltd., halen Anlas bayii olarak toptan lastik satış faaliyetlerinde bulunuyor. Son yıllarda Anlas’ın en çok satış gerçekleştiren bayiisi olarak dikkat çeken firmayı Bayrampaşa’daki mağazalarında ziyaret ettik ve firmanın kurucularından Bayram Yılmaz ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik...

Motoron: Firmanızın kuruluşundan biraz bahseder misiniz?

Bayram Yılmaz: Aslında ailecek uzun bir süredir motosiklet sektörünün içerisinde olduğumuzu söyleyebilirim. 1968 yılında babam Mustafa Yılmaz, motosiklet yedek parça imalatı yapmak üzere kendi adını verdiği “Mustafa Yılmaz Ticaret”i kurarak bu işe başladı ve uzunca bir süre de burada mesleğini icra etti... Babamızın vefatı sonrasında 1992 yılında da kardeşim Osman Yılmaz ile “Yılmaz Motor” adı altında yolumuza devam ettik.
M.: Ne zamandır Anlas bayisi olarak hizmet veriyorsunuz?

B.Y: 2001’den beri yani 15 yıldır Anlas bayisi olarak çalışıyoruz.
M.: Perakende satış yapmamanızın özel bir sebebi var mı?

B.Y: Biz işin toptan dağıtım kısmını tercih ettik, perakendeye ilgi duymadık. Motosiklet, bisiklet, tarım, atv lastiğine kadar bizim işimiz sadece lastik. Türkiye’nin her bölgesine yaptığımız toptan satış haricinde imalat bölümümüz de mevcut; yük taşıyan araçlarının jant vb. parçalarının üretimini yapmaktayız.
M.: Diğer bayiler ile aranızdaki fark nedir?

B.Y: Bizim müşteri portföyümüz farklı; biz perakende piyasasında yedek parça satışı yapan kuruluşlara ürün sağlıyoruz, bir alt kademe olan tamircilere ürün sağlamıyoruz. Özellikle değinmek istiyorum, biz 15 yıldan beri Anlas dışında bir ürün satmamaktayız ve iddia ediyorum Türkiye’de bu konuda sadece Anlas Bayii olup yabancı ürün satmayan tek kuruluşuz. Aynı zamanda son 4 yıldır Türkiye’de Anlas’ın satış birincisiyiz. Bir diğer farkımız da sloganımızda belirttiğimiz gibi “Lastik bizim çeşidimiz değil, ana kalemimiz.”
M.: Size göre başarılarınızın temelinde ne var?

B.Y: Öncelikli özelliğimiz işimizi severek yapmamız, ticareti ve sektörü sevmemiz. Biz; sorumluluk, şeffaflık ve öz değerimiz olan tevazu ile sosyal sorumluluk bilinciyle hizmet veren bir firmayız. İşlerimizi rekabetçi ve mükemmel yönetmeyi hedefleyerek, uzun dönemde üstünlükler sağlayacak şekilde planlar yapmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra insanlarla olan diyaloglarımızın iyi olması da başarımızda etkili.
M.: Yeni kış lastiklerine ve diğer yeni ürünlere talepler nasıl?

B.Y: Anlas’ın tüm ürünleri kaliteli, fakat Winter Grip 2 kış lastiği bir numara. Yalnızca Türkiye’de değil tüm Dünya’da kabul görüyor. Winter Grip 2, çıktığından bu yana kış aylarında rakip tanımıyor. Bir ara Winter Grip 2’ye benzer lastikler Çin’den getirildi, fakat herhangi bir başarı yakalayamadı. Anlas bu dalda da lider marka.Yılmaz Motor 1. İçerik FotoğrafıM.: 2015 satışlarınız nasıldı ve bu yıldan beklentileriniz nelerdir?

B.Y: 2015 yılı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kriz yılı oldu. Fakat biz motosiklet sektörü olarak bu krizde terazinin yukarı kalkan kefesi konumundayız. Bizler kriz ekonomisinde büyüyen sektörüz. Biz her yıl büyümeye devam ediyoruz, örneğin geçen yıl ve önceki yıl %20 büyüme elde ettik. Ayrıca SHİNARİ marka motosikletin üretim ve satışına 2015 yılı son çeyreğinde başladık. 2016 yılında hedefimiz yeni modellerimizle sektörde ilerlemek.
M.: Müşterileriniz ürünlerinizden memnun mu?

B.Y: Müşterilerimiz memnun; memnun olmasa zaten bu başarıyı yakalamak mümkün olmazdı. Anlas zaten 40 senenin üzerinde bir süredir hizmet veren, milli sermaye ile kurulmuş çok eski bir firma ve bugüne kadar kaliteden ödün vermemiş, 7’den 70’e motosiklet ve bisiklet sektöründe tanınan bir marka.
M.: Son olarak eklemek istedikleriniz?

B.Y: Yılmaz Motor olarak amacımız çok para kazanmak değil, düzgün ve dürüst ticaret yaparak sürdürülebilir büyü me ile sektörde yenilikler yapmak ve müşterilerimize en iyi şekilde hizmet etmek olduğunu belirtmek isteriz.

YORUMLAR