in

Çinli Motosikletle Rekor Tur

Yazar: Batuhan Emrem

Çin’in en büyük üreticilerinden olan CFMoto’nun tourer’ı, 34,153 km süren The Great Ride of China macerasını tamamlamayı başardı.

Yalnızca motosikletler değil, çin malı olan bütün ürünler için oluşmuş ve çürütülmesi şimdilik imkansız gibi görünen “beş para etmez mal” imajı tüm dünyaya yayılmışken ve üretimde kaliteye verilen önemin üst düzeye ulaştığı bir dönemde CFMoto 650 cc’lik bir tourer ile büyük markaların arasına cesurca atıldığında çok konuşulmuş ve bu yeni modelin Japon, Avrupalı veya Amerikan rakipleri karşısında “dağılmadan” ayakta kalabileceği merak edilmişti. Görünen o ki CFMoto bu büyük rekabetin içine deli cesaretiyle gözü kapalı atlamamış.

 

Buck Perley ve Amy Mathieson paralel ikiz motorlu CFMoto 650TK üzerinde toplamda 34,153 km yol katederek Çin’de bulunan 33 bölgenin tamamında lastik izlerini bıraktılar ve böylece bir ülke içerisinde motosiklet ile yapılan en uzun yolculuk rekorunu elde etmeye de hak kazanmış oldular. Çift 147 gün süren yolculuğuna Pekin’den başlayarak daha sonra kuzeydoğu’ya doğru ilerleyerek Kuzey Kore sınırına, oradan da Aşağı Moğolistan düzlükleri ve Taklamakan Çölü’ne gidonlarını kırdı. Daha sonra Tibet’te 5,150 m irtifadaki Everest kampına uğradıktan sonra Çin’in güney kıyılarından tekrar başlangıç noktaları olan Pekin’de yolculuklarını bitirdi. Günde ortalama olarak 233 km yol kateden maceracılar zorlu yol koşullarına rağmen 650TK ile lastik değiştirmekten başka bir sorun yaşamadılar. Resmi olarak henüz Guiness Rekorlar Kitabı yetkilileri tarafından yolculuklarının onayı henüz verilmemiş olsa da, yolculuk boyunca devirdikleri kilometrelerin yetkililer tarafından doğrulanmasından sonra çift tek bir ülke içerisinde motosikelt ile en uzun yolculuk rekoruna sahip olacak. Güncel rekortmen ise şu anda BMW R1150 GS’i ile Amerika Birleşik Devletleri’nde 26 gün süren yolculuğun ardından katettiği 29,034 km ile Steven H. Siler.

 

Çinli Motosikletle Rekor Tur 1. İçerik Fotoğrafı

 

The Great Ride of China ile bir güzel özellik ise yapılan tur kapsamı boyunca elde edilen bağışlarla Çin’de zor durumda okuyan çocukların eğitimine katkıda bulunulacak olması. Buck ve Amy’nin bu harika seyahatiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için oldukça detaylı hazırlanmış http://www.thegreatrideofchina.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Dünyanın Bir Yerinde İki Motorcu Karşılaşmış

2009 Kıyıköy Gezisi

REKLAM