Ducati Satış Rekoru Kırdı!

Sektörel Yazar: Ahmet TEZCAN

Ducati Satış Rekoru Kırdı!

Ducati, model serisine eklenen Scrambler modeli sayesinde bir satış rekoruna imza attı. Durum, diğer modeller için ise pek iç açıcı değil.

Ducati Motor Holding, kuruluşundan bu yana ilk kez 50,000 adet motosiklet satışı gerçekleştirdiğini rapor etti. 2014 yılının son çeyreğinde 40,650 adet motosiklet satan Ducati için bu, oldukça önemli bir artış.


2015 Ducati Scrambler

Ducati Satış Rekoru Kırdı! 1. İçerik Fotoğrafı


Bu satış artışı, neredeyse tamamen Ducati Scrambler'ın eklenmesine dayanıyor zira 2015 yılının ilk üç çeyreğinde 13,609 adet Scrambler satışı gerçekleşti. Scrambler bu denli güçlense de diğer Ducati motosikletleri 2015 yılında yeterince yükselişe gösteremedi. Örnek olarak Ducati Multistrada 1200, Ducati Hypermotoard 821 ve Ducati Hyperstrada'nın satışları sadece %5 arttı.


2015 Ducati Hyperstrada

Ducati Satış Rekoru Kırdı! 2. İçerik Fotoğrafı


"naked" ve "spor" kategorileri için durum pek iç açıcı değil zira bu kategorilerde bulunan modellerin satışları sırasıyla %24'lük ve %7.5'lik düşüş yaşadı. Ducati 1299 Panigale ve Ducati Multistrada 1200, 2015 model olmalarına rağmen yeterince satılmıyor.


2015 Ducati Multistrada 1200

Ducati Satış Rekoru Kırdı! 3. İçerik Fotoğrafı


Ducati'nin satış artışı, üretici için önemli olsa da bu artışların, modellerin popülaritesinin artarak uzun süreli stabilite sağlayacak bir büyüme olmadığı aksine sadece model sayısının arttırılması ile olduğu görülüyor ki bu da sürdürülebilirliği olmayan bir büyüme şekli.


2015 Ducati Hypermotard 821

Ducati Satış Rekoru Kırdı! 4. İçerik Fotoğrafı


Analizde görüldüğü üzere Ducati'nin ortaya çıkarak yeni segmentleri eninde sonunda bitecek. Modellerin arttırılması ile sağlanan büyümenin sürdürülebilir olmamasının sebebi de bu. Ayrıca Scrambler'ın Ducati için düşük marjlı bir motosiklet olduğu ve satışlarının artmasının yıllık gelir artışı anlamına gelmeyeceği de aşikâr.


2015 Ducati 1299 Panigale

Ducati Satış Rekoru Kırdı! 5. İçerik Fotoğrafı


Ducati'nin bu durum karşısındaki umudu ise Ducati Scrambler sahiplerinin bir gün başka bir Ducati modeli satın almaları. İtalyan üreciti için Scrambler, düşüş yaşayan bir firmanın müşterileri çekmek için sattığı bir ürün niteliğinde.


Bu gidişatın yönünü zaman gösterecek fakat umuyoruz ki Ducati, 2015 EICMA fuarına büyüleyici motosikletler ile gelir.

YORUMLAR