in

Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları!

Güzellikleri ve tehlikeli noktaları ile fotoğraflara bakarken bile heyecanlanıp iç geçireceğiniz bazı yollara bir göz atalım…

 

1. Guoliang Tüneli, Çin 

Guoliang Tüneli, Çin
120 kilometre uzunluğunda
4 metreye yakın eni ile hata kabul etmiyor
Previous
Next

Çin’de bulunan Guoliang Tuneli, 120 kilometre uzunluğunda sıradağlar boyunca süren tehlikeli mi tehlikeli bir yol. 1970 senesinde tamamen el işçiliği ile inşa edilen bu tünel yolu, sadece 4 metreye yakın eni ile sürüş hatalarını kabul etmeyecek bir yapıya sahip. Guoliang sakinlerinin hayatlarını kolaylaştırması amacıyla yapılan tünel yolu, artık turistlerin ilgi odağı olmuş durumda. Kayalıkların içerisinde motosiklet sürmek… Yorum yok!  

2. Yungas Yolu, Bolivya / Güney Amerika

Yungas Yolu, Bolivya / Güney Amerika
“Ölüm Yolu” diye de biliniyor
Genişliği sadece 3 metre
Previous
Next

Güney Amerika’da bulunan Bolivya ülkesindeki Yungas Yolu, heyecan verici iniş çıkışlarla dolu, “Ölüm Yolu” diye de bilinen dünyanın en tehlikeli yollarından birisidir. Derin uçurumları bulunan 64 kilometrelik bu yolun, adrenalin tutkunları için birebir bir macera olduğu söylenebilir. Sadece 3 metre genişliğinde olan yolda, sürücüler geçerken durup birbirlerine yol veriyorlar ve ancak o şekilde geçebiliyorlar. Daldırıpta manzaraya takılmamak lazım!

3. Karakoram Yolu, Çin / Pakistan

Karakoram Yolu, Çin / Pakistan
1986 Senesinde açıldı
Çin ve Pakistan arasında
Previous
Next

Dünyanın asfaltla kaplı en yüksek yollarından birisidir. 1986 senesinde maceracı ruhlara açılan bu yol, hissettirdiği heyecandan ötürü çoğu gezginin uğrak yeri olmayı başarmıştır. 4600 metre yüksekliğe kadar çıkan Karakurum sıradağları üzerindeki Khunjerab Geçidi, Çin ile Pakistan’ı birbirine bağlar. Ne kadar korkutucu olursa olsun, muhteşem manzarası ile pek çok ziyaretçinin uğrak duraklarındandır. Motosikletle gitmek mi? Neden olmasın?

4. Atlantik Okyanus Yolu, Norveç

Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 10. İçerik Fotoğrafı
Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 11. İçerik Fotoğrafı

Norveç’in orta batısında yer alan Atlantik Yolu’nda dünyanın en güzel manzaraları eşliğinde sürüş yapmak mümkün. Fakat bu heybetli yolda, tek karşılaşılan güzel manzaralar olamayabiliyor. Atlantik Okyanus Yolu, yola doğru vuran dalgalar ve keskin mi keskin virajları yüzünden dünyanın en tehlikeli yollarından biri olarak biliniyor. Bugüne kadar pek çok fırtınalı hava koşuluna da şahit olan bu yolda, özellikle turistlerin çok dikkatli olması gerekiyor. Düşünsenize, yola doğru vuran dalgalar, siz ve motosikletiniz…


Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 12. İçerik Fotoğrafı

5. Combe Laval Yolu, Fransa

Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 13. İçerik Fotoğrafı
Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 14. İçerik Fotoğrafı

Fransız Alplerinin arasından uçurumun dibinde bir yol var sırada. 1890 lı yıllarda inşa edilen Combe Laval Yolu, özellikle dik yokuşu ile mücadeleyi seven bisikletçilerin sürmeye can attığı büyüleyici bir yol olma niteliğinde. En muhteşem kısmı ise St. Jean-en-Royans ve Col de la Machine arasında kalan geçitin uçurum kısımları ile dar ve kısa bir dizi tünelin bulunduğu kısım olarak göze çarpıyor. Baş döndürücü, baktıkça heyecandan insanın içini gıcıklayan bir yolda inanılmaz bir sürüş…Combe Laval’da dolanmaya hazır olun, linki tıklayabilirsiniz: Combe Laval


Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 15. İçerik Fotoğrafı

6. Carretera de Sa Calobra, İspanya

Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 16. İçerik Fotoğrafı
Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 17. İçerik Fotoğrafı

13 kilometrelik Calobra yolu, İspanya’nın meşhur Mayorka Adaları’nda konumlanmış dünyanın en iyi manzaralarına sahip bir yol. Yola uzaktan bakınca bir yılan gibi kıvrım kıvrım yolları, sizi alıp götürmeye yetiyor. Tünel kullanmaktan kaçınarak inşa edilmiş yolun, hatırı sayılır kısmında da dik yollar bulunuyor. Ruta de Sa Calobra, Colubrid Rotası ise kötü ün yapmış 360 derecelik bir dönüş ile Nus de Sa Calobra mevkiisini de kapsıyor. Dünyanın en ünlülerinden birisi olan bu bağlantı, 270 derece dönüşü ile biliniyor ve doğal duvarların arasında cennet gibi bir koy ile sonlanıyor. Güzel bir sürüşün ardından koyda serinlemek…


Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 18. İçerik Fotoğrafı

7. Strada della Forra, İtalya (Route Forra) 

Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 19. İçerik Fotoğrafı
Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 20. İçerik Fotoğrafı

Brasa nehrinin oluşturduğu vadide dağ boyunca uzanan Strada della Forra yolu, dünyadaki en manzaralı sürüşlerden birisine sahiptir. Eşsiz bir manzaraya sahip yolda sürüş için küçük bir araba ve bir de yetenekli şöför tavsiye ediliyor! Strada della Forra yolu, etkileyiciliği ve tam anlamıyla tehlikeli olmayan birkaç dar ve dik noktaları ile Avrupa’lı motosikletçiler tarafından bilinen bir yol olma özelliğinde. Bu efsanevi yol, kuzey İtalya’da Lombardiya Bölgesi’ndeki Brescia şehrinde, Garda Gölü kıyısında yer almaktadır. Ayrıca bu nefes kesen yolda, 2008 yapımı James Bond Quantum of Solace filmindeki araba kovalama sahnelerinin, BMW ve Mercedes gibi markaların reklamlarının çekildiğini de belirtelim.


Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 21. İçerik Fotoğrafı

8. Eski Axenstrasse Yolu, İsviçre

Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 22. İçerik Fotoğrafı
Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 23. İçerik Fotoğrafı

Keskin dönemeçlerin, 3,4 kilometrelik Merkezi İsviçre’nin dik ve dar zig zag yollarında uçurum gibi sarp rampaların adıdır Eski Axenstrasse. Eğer yüksekten korkuyorsanız E41 rotasının yanından geçen eski yoldan uzak durmanız tavsiye ediliyor. Yolun dimdik inişleri, yılan gibi kıvrımlı dönüşleri ve virajları dikkat çekiyor. Panaromik manzarası ile turistleri çeken dünyaca ünlü eski yol, şimdi sadece bisiklet ve yayalara açık, diğer araçlar yeni yolu kullanmak zorunda. Yolun, Lucerne Gölü’nün doğu tarafında kalan manzarasına da sahip olduğunu söylemeden geçmeyelim.


Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 24. İçerik Fotoğrafı

9. Bayburt, Of Yolu, Türkiye

Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 25. İçerik Fotoğrafı

Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 26. İçerik Fotoğrafı

 

Sırada ülkemizdeki en tehlikeli yollardan birisi olarak bilinen Karadeniz’deki Bayburt, Of Yolu bulunuyor. Bir yanda Karadeniz’in yeşillikleri yanı sıra bir internet sitesi tarafından “Dünyanın en tehlikeli yolu” olarak seçilen bir yoldan bahsediyoruz. 106 kilometrelik Bayburt-Of Yolu, 29 keskin virajdan oluşuyor. Yolun kenarında korkuluk olmaması ve bazı virajların tek seferde dönülememesi ile fotoğraftan da anlaşılacağı gibi “Dünyanın en tehlikeli yolu” seçilmesi bir raslantı değil.


Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 27. İçerik Fotoğrafı

10. Kallikratis-Kapsodasos Yolu, Yunanistan

Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 28. İçerik Fotoğrafı
Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 29. İçerik Fotoğrafı

Kallikratis ve Kapsodasos arasındaki yol, keskin dönemeçleri ve uçurum dik rampaları, zig zag şeklindeki dar yolu ile güneybatı Crete’de, sürücüye güzel mi güzel bir seyahat sunan bir yol. Deniz seviyesinden 800 metre yüksekliği, 7 adet firkete şeklindeki dönüşleri (2.1km) ve (8.95%) tatlı dik yokuşu ile dünyanın en meşhur firkete yollarından birisi olma ünvanına sahip. Tatlı tatlı virajlı yollardan motosikletinizle inerken Ege’nin mavi denizi de size göz kırpmayı ihmal etmiyor.


Dünyanın En Tehlikeli Ama Bir O kadar da Güzel Yollarından Bazıları! 30. İçerik Fotoğrafı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Honda NC750 için yeni motor bloğu mu geliyor?

Motosiklet için Hangi Aksiyon Kamerası Alınmalı?

REKLAM