in

Fiat ve MV Agusta Flörtleşiyor

Yazar: Batuhan Emrem

İtalyan otomotiv devi Fiat dikkatini MV Agusta’ya dikti.

Varese merkezli İtalyan motosiklet üreticisi özellikle tasarım konusunda oldukça çekici modelleriyle tanınıyor. MV Agusta demek çoğu motosiklet sever için performans veysa dayanıklıktan öte eşsiz bir tasarım anlamına geliyor. MV, sahip olduğu bu seksapel ile yine kendi ülkesinde doğup bir dünya devi haline gelen Fiat Grubu’nun ilgisini çekmeye başladı. Açıkcası özellikle son birkaç yıldır otomobil üreticileri motosiklet pazarıyla da ilgilenmeye başlamış durumda. Spor otomobilleriyle ün salmış bir marka olan Lotus’un C-01 adlı motosikleti üretmesi ve en bilindik olarak Audi’nin Ducati’yi bünyesine katmış olması büyük otomobil üreticilerinin bu yöndeki eğilimlerini doğrular nitelikte.

 

Fiat ve MV Agusta Flörtleşiyor 1. İçerik Fotoğrafı

 

Daha önce Harley-Davidson bünyesinde bulunan MV Agusta 2010 yılında Claudio Castiglioni’nin eline yeniden geçmişti. Genellikle satışlarını zirveye taşıyarak herkesin altında olan bir motosiklet üretmek amacını taşımayan MV belki de bu tutumundan ötürü başka markaların çatıları altında yer almak durumunda da kaldı. Ancak Tripistoni adının verdikleri 3 silindirli motora sahip olan modelleri ile markanın şu an için tatminkar bir çizgide ilerlediği söylenebilir. MV Agusta kulağımıza gelen ancak henüz kesinliğe kavuşmamış bir bilgiye göre bünyesinde Lancia, Alfa Romeo, Maserati, Abart ve Ferrari gibi markalar bulunan ve son olarak Amerika’da otomotiv sektörünü de vuran krizin etkisiyle Chyrsler, Dodge ve Jeep’i de kendisine katan Fiat Grubu’nun kalbini çaldı.

 

“Nereden çıktı bu yahu, Fiat ve MV farklı dünyaların markaları!” demeden önce şöyle bir düşünülürse, aslında Fiat’ın motosikletlere pek de ilgisiz kalmadığı görülüyor. Yamaha’nın MotoGP motosikletleri üzerinde yer alan Fiat logolarına ve WSBK’nın resmi güvenlik aracı olan Alfa Romeo’lara bütün motosiklet severlerin gözü alışmış durumda. Fiat’ın MV Agusta’yla bu yakınlaşması bu sebepten ötürü beklenmedik bir olay olmamakla birlikte İtalyan otomotiv devinin, Varese’li firmanı tamamını mı yoksa bir bölümünü mü almak istediği henüz belli değil. Durum böyle olunca insan ister istemez düşünüyor; bu çok talep gören İtalyan güzellerden Ducati’nin Audi’ye olduğu gibi, MV Agusta Fiat’a yar olursa, Aprilia da yarın öbür gün Renault-Nissan ortaklığına gelin olur, kim bilir…

İlginizi Çekebilir
A1 Ehliyet ile Sürülebilen En İyi 5 Başlangıç Motosikleti

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

BMW , Berlin’de Boksör motorlu 500000. GS Motosikletini Üretti

“Borusan Otomotiv Kullanılmış Motosiklet Festivali ” ile yine, yeni, yeniden…

REKLAM