Kymco AK 550’ye Yakın Bir Bakış!

Yeni Model Yazar: Motoron

Kymco AK 550’ye Yakın Bir Bakış!

50. Yıl dönümünü kutlayan Tayvanlı firma, Kymco AK 550 ile saf sürüş zevki ve günlük konfor birlikteliğinden taviz vermeyen üstün bir maxi scooter ortaya çıkardı.

 Kymco firması, “Hiçbir Şey İstemeyip En İyiyi İsteyen Sürücülere” cümlesiyle, kökeni 2014 senesine dayanan ve Tokyo Motosiklet Fuarı’nda Mart 2016’da ortaya çıkardığı Kymco K50 Konsept modelinin üretim versiyonu Kymco AK 550 (Anniversario Kymco) modelini 2016 Intermot Fuarı’nda tanıtmıştı. 50. yıl şerefine ortaya çıkan Kymco’nun en prestijli modeli olmaya aday bu yırtıcı scooter’a yakından bir bakış atalım istedik. Kymco AK 550, “Yenilik, gelişim, yaşam tarzı ve performans, lüks ve pratiklik, konfor ile mükemmel bir uyum içerisinde benzersiz bir sürüş tecrübesi” ni bir arada buluşturuyor.


Modelin detaylarına göz atmadan önce 2017 sezonu için Honda firmasının da X-ADV modelinin üretimini onayladığını hatırlatalım, bol maceracı Adventure Sport Touring Scooter mücadelesi oldukça sağlam geçeceğe benziyor. Tayvan menşeili firma Kymco ise yollarda olmayı fazlasıyla hak eden K50 Konsept modeline, üretim versiyonu Kymco AK 550 ile can vermiş oldu. Türkiye’ye geliş tarihi henüz netleşmeyen görkemli duruşuyla Kymco AK 550 modelinin detaylarına bir göz atalım.


Kymco AK 550’ye Yakın Bir Bakış!  1. İçerik Fotoğrafı


İhtişamlı Premiyum Dizayn

Kymco AK 550, incelikle düşünülmüş detayları, spor ve Premium tasarımı, ful LED ışıklandırmalı aerodinamik görkemli yapısı, güzelce modelin üzerine konumlandırılmış amblemi, çoklu dokulu sele yüzey yapısı ile kendini kalabalıktan ayırmakla kalmayıp aynı zamanda da sürücüsüne kendisini özel hissettirmeyi başaracak gibi duruyor.


Kymco AK 550’ye Yakın Bir Bakış!  2. İçerik Fotoğrafı


Stratejik Ağırlık Merkezi Uygulaması

Kymco AK 550, sınıfının en yere yakın aşağı kısımda bir ağırlık merkezine sahip. Tüm parçaları, motosiklete mükemmel denge kazandırmak için önde ve arkada dengeli bir ağırlık verilerek tasarlanmış. Böylece ağırlık merkezinin bu stratejik yerleşimi, üstün yol tutuş kabiliyetini yakalamak üzere Kymco AK 550 için sağlam bir zemin hazırlamış oluyor.


Kapsamlı Hafif Yapı

Kymco AK 550’nın her parçası, minimum ağırlıkla maksimum kuvveti elde etmek üzere tasarlanmış. Hafif alüminyum şasisi, cesur ve heyecan verici bir sürüş için gerekli esnekliği sağlamak için dizayn edilmiş. Hafif radyal lastikleri yaysız ağırlığını azaltmak için düşük basınçlı pres döküm alüminyum tekerlekler ile birleştirilmiş.


Kymco AK 550’ye Yakın Bir Bakış!  3. İçerik Fotoğrafı


Performans Odaklı Şasi Ters Çatal - Ön süspansiyon

Kymco AK 550, daha çevik ve sağlam tutup gerektiğinde durma gücü sağlamaya yarayan çift disk Brembo fren kaliperleri ile ters çatala sahip.


Yeni Nesil Bosch ABS

Kymco AK 550, hem önde hem de arkada en kısa fren mesafesinde azami dengede çalışan Bosch 9.1 ABS ile donatılmış. Panik fren esnasında son derece hızlı tepkime veren ve firmanın belirttiğine göre de piyasadaki en hafif ABS’ye sahip bir model.


Kymco AK 550’ye Yakın Bir Bakış!  4. İçerik Fotoğrafı


Güçlü 550cc Çift Silindir Motor

Kymco AK 550’nin yenice tasarlanmış 550cc su soğutmalı çift silindir DOHC 8V motoru, 39.3KW (53.5 beygir gücü) verimi ile hem Adventure hem de Touring ruhu sunmaya hazır gibi duruyor.


Çift Güç Modu

AK 550 ile farklı hava koşullarında yolculuğun keyfine varmak isteyen sürücüler için iki güç modu bulunuyor. Islak zeminle uyuşan yol tutuşu ile sürücüye nazik güç çıktısı ve yumuşak gaz tepkimesi sağlayan The Rain” yani “Yağmur” modu ve “Full Power” yani Tam Güç ayarı bulunuyor.


Kymco AK 550’ye Yakın Bir Bakış!  5. İçerik Fotoğrafı


Çapraz Planlanmış Eksantrik (Kam) Mili

Silindirlerde ters yönde hareket eden 2 piston, etkili bir şekilde motor vibrasyonlarını ve pompalama kaybını azaltmaya yönelik tasarlanmış.


Otomatik Santrifüjlü Islak Debriyaj Sistemi

Mekanik parçalar arasındaki sürtünme kaybı, en aza indirgenerek motordan tekere giden güç dağıtım verimliliği maksimuma çıkartılmış.


Kymco AK 550’ye Yakın Bir Bakış!  6. İçerik Fotoğrafı


Alçak Sele Yüksekliği

Kymco AK 550’nin, her kilo ve boyda sürücü için iyi ergonomi sağlayan alçak sele yüksekliği, sürücü yolda iken tüm ağırlık merkezini aşağıda tutmaya yardımcı olarak bu sürüş pozisyonu ile sürücüye manevra yaparken güven verecek şekilde dizayn edilmiş.


Kymco AK 550’ye Yakın Bir Bakış!  7. İçerik Fotoğrafı


Pratik Eşya Koyma Alanı (Sele Altı Saklama Alanı)

Sele altı bölmesi, full face bir kask ve bir de yarım kask kapasitesine sahip. Bu bölmede aynı zamanda daha küçük parçaları koymak için iki eldiven alanı bulunuyor.


Kymco AK 550’ye Yakın Bir Bakış!  8. İçerik Fotoğrafı


Touring Heyecanını Yeniden Tanımlayan Super Touring Maxi Scooter

• Premium Spor Dizayn

• Pürüzsüz Güç Verimi

• Çift Güç Modu

• Anahtarsız Çalıştırma Sistemi

• Düşük Vibrasyon

• Alçak Sele Yüksekliği

• Ağırlık Oranına Göre Yüksek Güç

• Keyif Veren Egzoz Sesi

• Yatay Arka Süspansiyon

• Yere Yakın Ağırlık Merkezi

• En İyi Şekilde Kullanılmış Ağırlık Dağılımı

• Kapsamlı Hafif Yapı 2014 yazında dünyanın en büyük scooter, ATV, maxi scooter üreticisi olan Kymco’nun distribütörlüğünü de çatısı altına alan Uğur Şirketler Grubu bünyesindeki UMA (Uğur Motorlu Araçlar A.Ş.)’dan aldığımız bilgiye göre Kymco AK550 modelinin, Türkiye’ye geliş tarihi henüz netlik kazanmış değil. 


Motor: Sıvı soğutmalı, sıralı, 2 silindir, 8 valf, DOHC

Silindir Hacmi: 550.4 cc

 

Yakıt Deposu Kapasitesi: 15 litre 

Maksimum Beygir Gücü: 39.3 kW (53.5 hp) @ 7.500 devir

Maksimum Tork: 55.64 Nm @ 5.500 devir

Maksimum Hız: 161.7 km/h

Debriyaj: Islak debriyaj

Vites: CVT (otomatik vites)

Sele yüksekliği: 785 mm

Depo Alanı: 1 Full Face Kask ve 1 Yarım Kask (Full Face Kask Ebatları L365 / W290 / H270mm)

Ağırlık: 226 kg

Ön ve Arka Ağırlık Oranı: 49:51

Şasi: Alüminyum şasi

UxGxY: 2165x795x1400 mm

Aks açıklığı: 1580 mm

Elcik Isıtma: Evet

Sele: Ayarlanabilir Sele Koltuğu (Aletsiz)

Arka Ayna: Katlanabilir, yansıma engelleyici ayna

Koruma Camı: İki aşamalı ayarlanabilir

Ön Süspansiyon: 41mm ters çatal

Arka Süspansiyon: Yatay Arka Fren Kolu Arka süspansiyon

Ön Lastik Ölçüsü: 120/70-R15 (METZELER)


Arka Lastik Ölçüsü: 160/60-R15 (METZELER)

Güç Modu: Tam Güç / Yağmur Modu

Lastik Basınç İzleme Sistemi: Evet

Ön Far: LED

Arka Lamba: LED

Gösterge: LED

Emisyon: Euro 4

ABS: Evet

Ön Fren Sistemi: Brembo Çift Yüzer Disk Ø

280mm

Arka Fren Sistemi: Tek Disk Ø 260mm

 YORUMLAR