MOTED, motosiklet algısını değiştirmek için harekete geçti

Sektörel Yazar: Motoron

MOTED, motosiklet algısını değiştirmek için harekete geçti

Türkiye’de motosiklet kullanıcısının “sürat meraklısı, kural tanımaz, trafiği altüst eden insanlar” olarak algılandığını belirten MOTED Başkanı Başarı Erbaş, “Bu yanlış algıyı kırmak için çalışma başlattık. Tam aksine motosiklet kullanıcısı doğaya ve insana saygılıdır” dedi

Toplumun bazı kesimlerinde motosiklet kullanıcılarının, “kural tanımaz, sürat meraklısı ve trafiği altüst eden kişiler” olarak algılandığını düşünen Motosiklet Ensdüstrisi Derneği (MOTED), bu olumsuz imajı yıkmak için harekete geçti. Motosiklet Algısını Geliştirme Projesi adı altında bir çalışma başlatan MOTED, bunun için üye temsilcilerinden oluşan bir grup kurdu. Grubun Türk insanı üzerindeki olumsuz algının değiştirilmesi için görüşmeler ve anketler yapacağını belirten MOTED Başkanı Başarı Erbaş, “Buradan elde edilecek veriler ışığında olumsuz algının değiştirilebilmesi için yapılması gerekenler proje haline getirilerek, uygulamaya geçilecek” dedi.

 

Motosikletçi yaşamın değerini bilir

Türkiye’de bazı kesimlerin motosiklet kullanıcısını “sürat meraklısı, kural tanımaz, trafiği altüst eden insanlar” olarak gördüğünü ifade eden Başarı Erbaş, “Oysa motosiklet kullanıcıları genel kanının aksine doğaya ve insana saygılıdır.  Yaşamın ne kadar değerli olduğunu motosikletlerinin üzerindeyken daha iyi hisseder” diye konuştu. Trafikte kurallara uygun yol alan binlerce motosikletlinin bulunduğunu belirten Erbaş, “Toplumda bunlar dikkat çekmezken, nedense herkes şerit ihlali yapıp otomobil sürücülerinin yüreklerini hoplatan “apaçileri” konuşuyor. Bu durum da toplumda ön yargılara neden oluyor. Bu olumsuz algı, yüksek vergiden bile daha çok sektörün gelişmesini engelliyor” açıklamasında bulundu.

 

MOTED, motosiklet algısını değiştirmek için harekete geçti 1. İçerik Fotoğrafı

Bireysel ulaşım aracı

Motosikletin hayatın içine daha fazla dahil olması gerektiğini dile getiren Başarı Erbaş, “Motosiklet bireysel ulaşımda hakkettiği yeri artık almalı. Çünkü park yeri sorunu bulunmayan ve trafikte bir otomobilin üçte biri kadar yer kaplayan ve yine aynı orandan yakıt tüketen motosiklet hem ekonomik hem de çevreci bir ulaşım aracı” diyerek sözlerini tamamladı.

 

YORUMLAR