in

Motosiklet Aksesuarları, Ek Gümrük Vergisi ile Zamlanıyor!

Yazar: Mehmet Tarhan

Resmi gazetede yayınlanan kararname ile Avrupa Birliği dışında üretilen mont, kask, eldiven, pantolon ve hemen hemen tüm ürünlere %20 ile %30 arasında ek gümrük vergisi getirildi.

Aksesuar alışverişi için fuarı bekleyenlere acı haber! Artan Euro kuru ile zaten birçok ürüne zam gelmişti, yıl sonunda çıkan yeni kararname ile Avrupa Birliği dışında üretilen, her ürüne ek %20 ila %30 arasında ilave gümrük vergisi getirildi.

Motosiklet Aksesuarları,  Ek Gümrük Vergisi ile Zamlanıyor! 1. İçerik Fotoğrafı

Şu şekilde anlatalım, Avrupa markaları Dainese, Revit, Nolan gibi markalar ürünlerinin çoğunu Uzakdoğu’da üretiyor. Bu ek vergi, malın nereden geldiğine değil, menşeine yani nerede üretildiğine bakıyor. Eğer ürün örneğin Tayland’da veya Çin’de üretilmişse markası ne olursa olsun ek vergi yükü gelecek demektir.

Bu nedenle bazı firmalar mevcut fiyatlarını vakit kaybetmeden hemen artıracak.Elinde stoğu olan veya mal siparişini kararname çıkmadan önce vermiş ve yüklemesi yapılmış olması şartı ile 45 gün içerisinde mallarını getirip gümrükten çekenler ise bu ek vergiden etkilenmeyecek. Bu durumda olanların zam kararını ne zaman alacakları ise tamamen kendi insiyatiflerinde. 

Ancak firmanın bundan sonra verdikleri her sipariş bu ek vergi yüküyle gelecek ve fiyatlarına yansıtacak. Yani ZAM kaçınılmaz. Bu zam yüzdesi ise firmalara kalmış, bazı firmalar yüksek kar oranı varsa bir kısmını ilk etapta üstlenebilir. Ancak bu da çok sürdürülebilir bir durum değil.

Motosiklet Aksesuarları,  Ek Gümrük Vergisi ile Zamlanıyor! 2. İçerik Fotoğrafı

Artan kurlar nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan aksesuar firmaları fuar öncesi gelen bu haber ile 2017 yılına daha karamsar bakmaya başladı. Artan kur fiyatlarını da düşününce ek gümrük vergisi ile seneki motosiklet aksesuarlarına TL bazında %50 fiyat artışı,  EUR bazında %10 ila %30 oranında fiyat artışı gelecek gibi gözüküyor.

2016’da 1000 TL’ye satılan bir kask, 2017’de 1500 TL, 100 EUR’ya satılan bir kask ise 2017’de 130 EUR civarlarında satıldığını söyleyebiliriz. .

İlginizi Çekebilir
Sürücünün İsteğine Göre Değişen Elektrikli Motosiklet: Emula

Eğer eksik motosiklet aksesuarınız var ise fiyatlara daha da zam gelmeden tamamlamanızı öneririz.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yamaha R6 Fiyatını İngiltere’de Açıkladı!

Ducati CEO’su, V4 Superbike Projesi’ni Onayladı!

REKLAM