in ,

Savaş Eseri: War Boy

Custom Choppers sayfalarını bu ay Doğu Avrupa cephelerinden gelen War Boy işgal ediyor

1 Eylül 1939. Ve Nazi kuvvetlerinin Polonya’yı işgal etmesiyle II. Dünya Savaşı başlıyor. Savaş şüphesiz insanlığın en büyük utanç ve sefalet kaynaklarından birisi ancak görünüşe bakılırsa aynı zamanda Polonya’lı BT Choppers için de bir ilham kaynağı olmuş.

 

Özellikle tarım ve hayvancılık konusunda Avrupa’nın çiftliği olarak kabul edilen Polonya’nın güneyinde yer alan Poreba Spytkowska kasabasında oldukça özgün işler çıkartan BT Choppers ve sahibi Tomasz Dolhan, savaş temasından yola çıkarak yarattıkları War Boy ile belki de bu tatsız tarihten bir güzellik yaratmayı amaçlıyor.

 

Savaş Eseri: War Boy 1. İçerik Fotoğrafı

 

Karşımızda duran motosiklete şüphesiz adına yakışır genel havasını katan en büyük özelliği metalik haki rengi. BT Choppers aynı zamanda aracın kimi yerlerinde pirinç ve sarı rengi de kullanarak War Boy’un daha maceraperest ve çekici bir hal almasını sağlamış. Aynı zamanda aracın gidon, depo, çamurlukları ve jantında bulunan kız ve savaş makineleri temalı desen çalışmaları ise Areograf-Drozd Design Airbrush tarafından özenle yapılmış. Genç askerin yönlendirilmesi içinse maymun gidon tarzı kullanılmış ve oldukça küçük aynalar aşağıya doğru sarkıltılarak daha temiz bir görüntü sağlanmış. Şüphesiz War Boy’un en dikkat çekici özelliklerinden biri ise motosiklete daha da yakından bakıldığında anlaşılıyor. Amerikan birliklerinin arması olan 5 köşeli yıldız deri selenin tam ortasına işlenmiş ve yine aynı armaya sahip olan ufak bir depo üstü çanta da motosiklete eklenmiş, aynı tarza sahip daha büyük bir deri çanta ise arka tekerleğin sol tarafında, disk frenin hemen önünde bulunuyor. Bu şekilde War Boy sahip olduğu deri çantalarla daha da bir askeri hava yakalamış, çantaların araca kattığı ve genellikle bu tarz custom chopperlarda önem sırasında son bulunan kullanışlılık da cabası.

İlginizi Çekebilir
Harley-Davidson Yolun Sonuna mı Geliyor?

 

Toplu ve aşırıya kaçmamış bu Polonyalı, baştan sona yoktan var edilmiş bir motosiklet değil. Köklerinde ise 2012 model bir Harley- Davidson FLSTC yatıyor ki bu selenin üzerinde yer alan kocaman yıldızla da bağdaştırıldığında War Boy’un Müttefik Devletler için savaşan bir asker olduğu kolaylıkla söylenebilir. 103 kübik inç (1,690 cc) amerikan üretimi Harley-Davidson motorundan güç aldığı gibi aktarma organları da yine Milwaukee’li firmaya ait. Aracın arka salıncağı ise BT Choppers tarafından tasarlanarak üretilmiş.

 

Savaş Eseri: War Boy 2. İçerik Fotoğrafı

 

Bu “genç-gazi”nin bir başka dikkat çekici parçası ise pirinç renkteki telli jantları. Özellikte arka jantta bulunan desenler araca yakından bakıldığında daha da büyük sürprizlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Önde 23 arkada ise 20 inçlik oldukça geniş çapta kullanılan jantlar dönemin klasik motosikletlerinin büyük telli jantlarıyla benzerlik göstererek War Boy’un tarih dersinden de geçtiğini kanıtlıyor. Bu güzel jantları sarmak içinse yine müttefikler arasında yer aşan İngiltere’nin köklü lastik markalarından biri olan 130/60/23 ve 280/40/20 ölçülerinde lastikler tercih edilmiş. PM marka 6 piston kaliperli ön fren en az motosiklet kadar estetik ön diski ısırırken arkada ise Pulley Brake System kullanılmış ki bu şekilde fren diski olarak aktarma kayışının bağlı olduğu arka dişli kullanılıyor.

 

Haki üniformayı giymiş bu askerin Harley- Davidson 103 V-Twin’inden çıkan senfoniden başka kim ne dinlemek ister, elbette bu tartışmaya bir soru ancak BT Choppers aracın üzerinde bir çift hoparlör de koymayı ihmal etmemiş. Kim bilir belki de War Boy, savaş sirenlerini veya propaganda konuşmalarını duydukça daha da ateşleniyordur, ne dersiniz?

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kış Motoru

Tacikistan

REKLAM