in

Sürücünün İsteğine Göre Değişen Elektrikli Motosiklet: Emula

İtalyan Elektrikli motosiklet firması 2Electron konsept motosikleti Emula ile kullanıcılara geleneksel benzinli bir motosiklet hissiyatı yaşatmak için seçilen motorun sesini çıkaran hoparlörler kullanıyor.

Emula kullanıcılara farklı deneyimler sunuyor

Elektrikli araçlar bütün dünya için kaçınılmaz bir gelecek. Çoğu Avrupa ülkesi üretim ve satışların sonu için bir tarih belirlenmiş durumda. Hal böyleyken dünya genelinde çoğu kullanıcı eski motorların verdiği hissiyatın kaybolacağı düşüncesinde. Emula da durumu görmüş olacak ki motosikletin farklı noktalarına hoparlör ekleyerek bu açığı kapatmaya çalışmışlar.

Emula tamamen karenajlı sportif bir görünüme sahip

Araçlara yapay ses eklemek yeni bir konu değil. Araba dünyasında da pek çok marka içeriye yapay ses vererek daha sportif bir hissiyat sağlamaya çalışıyor.

Elektrikli araçların ise fazla sessiz olmalarından dolayı güvenlik önlemi olarak belirli bir ses çıkartmaları son zamanlarda tartışılan bir konu. Fakat Emula firmasının amacı sadece güvenlik değil. Sistem içerinse kayıtlı 3 farkı tipte motoru taklit ediyor. (zaten isim de İngilizcedeki “Emulate” fiilinden geliyor olsa gerek). Motor ve mekanik sesler için depo (depo olması gereken kısım demek daha doğru) egzoz sesi içinse kuyruğa hoparlörler eklenmiş. 

Hissiyat sadece ses ile sınırlı değil

Evet, firma motorun sesinin yola uygun şekilde yansımayacağını düşünmüş olmalı zira seçtiğiniz profile göre motosikletin davranışları da değişiyor. Seçenekleriniz arasında 1999 model 600cc 4 silindirli ve 13.000 devirde 100 beygir üreten, 2004 model 800cc çift silindirli 9000 devirde 77 beygir üreten ve 1989 model 250cc iki zamanlı ve 12.500 devirde 60 beygir üreten motorlar mevcut. Seçtiğiniz motor tipine göre sesle beraber motosikletin arka tekerleğe ilettiği beygir ve tork değerleri de değişiyor. Bu sayede kullanıcıya farklı motosiklet deneyimleri sunulması hedeflenmiş.

 
Emula’nın farklı modlardaki performans grafikleri

Elektrikli motosikletlerin vitessiz oluşundan dolayı tüm bu özelliklerin pek gerçekçi olmayacağını düşünebilirsiniz, fakat Emula sahte debriyaj ve vites ekleyerek bu sorunu da aşmaya çalışmış. 

 
Vites pedalı ile seçimleri taklit ediliyor

Tasarım henüz konsept olsa da fikir oldukça ilgi çekici. Bana biraz eski Atari ve Gameboy kasetlerini anımsattı. İlerleyen zamanlarda “99 in 1” tarzı motosikletler görmemiz mümkün gibi duruyor. Artan motosiklet fiyatları ile beraber bence harika bir fikir.

İlginizi Çekebilir
Husqvarna Norden 901 Bitmiş Hali İle Basına Sızdı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Cevap bırakın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Loading…

  0

  Piste Hazırlanmak-Part 3: Motoruma ne yaptım?!#^%

  BMW G 310 GS İnceleme

  REKLAM