in

Yağışlı Havalar için İpuçları

Yazar: Ahmet TEZCAN

Her ne kadar hava durumlarını kontrol etseniz de sonbaharda sağanak yağmura yakalanma olasılığınız oldukça yüksek. Bu nedenle sizler için birkaç ipucu derledik…

Keyifli bir pazar günü turu yapacaksanız ve yağmur ihtimalini göz önünde hiç bulundurmadıysanız, gününüz bir anda kabusa dönüşebilir. Tabii ki böyle olmak zorunda değil, vereceğimiz ipuçları sayesinde bunu tam tersi bir şekilde eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 

1-Motosiklet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu yağışlı havalara alışkın değildir ve sürüş hâkimiyetini kaybetmeye oldukça meyillilerdir. Bu sebeple frenlere asılıp köşelere çekilirler, özellikle rögar kapaklarından kaçarlar.

 

Yağışlı Havalar için İpuçları 1. İçerik Fotoğrafı

 

Eğer sakin kalmayı başarıp doğru yönde usulca sürmeye devam ederseniz, her şey kendiliğinden yoluna girecektir. Bunun yanı sıra, virajları sakin ve yumuşakla almadan önce virajın durumuna bakabilirseniz oldukça yararlı olacaktır.

 

2-Yol kuru olduğunda dahi yolu izlemek çok önemli. Ön tekerleğe bakmanızın hiçbir faydası olmaz, herhangi bir kayma tehlikesi olup olmadığını kontrol etmek için görebildiğiniz kadar uzak mesafelere dahi bakmalısınız. Özellikle dikkat etmeniz gereken şey ise gökkuşağı gibi görünen dökülmüş mazot iki kat öldürücüdür.

 

3-Deneyimli sürücüler lastiklerde neler olup bittiğini hissedip lastiklere ne kadar güveneceklerini bilirler. Eğer yeterince deneyiminiz yoksa, ön kısma kesinlikle abanmadan ağırlığınızı arka kısma vererek nazikçe sürmelisiniz.

 

Ayrıca ayaklarınızın ön kısmını yani parmakların hemen arkasında kalan kısmı ayaklıklara koymanız sürüşünüzü kolaylaştırır.

 

Yağışlı Havalar için İpuçları 2. İçerik Fotoğrafı

 

4-Ağırlığınızı her zaman arkaya vermeyin, frenlemeden önce de ağırlığınız ön kısma vermeniz gerekir aksi takdirde ön tekerlek kayar ve görülmemiş bir kaza yaşayabilirsiniz. Böyle şeyler yaşamak istemiyorsanız, nazikçe frenleyerek virajlara dikkatli bir şekilde girmelisiniz.

 

5-Motosikletlerin kendilerini hazır hissettiği an, gücün tekerleğe gittiği andır. Bu yüzden viraj alırken motorun dengesini stabil bir şekilde tutabilirseniz kaza riskini en aza indirgemiş olursunuz. Yol ıslakken normalden daha yüksek bir viteste sürmek isteyebilirsiniz ama istemiş olmanız yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Normal bir viteste sürüp yolunuza bakmaya devam edin.

 

6-Frenleme mesafesi ıslak bir yolda dramatik bir şekilde artacaktır, bu nedenle akan trafikle ve önünüzdeki araçla aranızda daha fazla mesafe bırakmanız gerekir.

 

Yağışlı Havalar için İpuçları 3. İçerik Fotoğrafı

 

Ekstra dikkat gerektiren bir diğer konu ise kavşaklar. Yağmur ve sis nedeniyle görüş alanınız daralmış olabilir, böyle durumlarda motosikletinizin farını açık tutarak diğer sürücülerin sizi fark etmesini sağlayabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Motosiklette Nasıl Daha Fazla Yakıt Tasarrufu Yapılır? -Bölüm 1

Şeritler Arasında Sürme Hakkındaki Araştırma Sonuçlandı

REKLAM