in

Aktif Aero Motosiklet Dünyasına Geliyor

Wing

 Otomobil yarışlarında ve spor otomobillerde performansı bir hayli arttıran aktif aero teknolojisi motosikletlere de geliyor. WSBK yarışlarında haraketli parçaların kullanımına izin verilmesinin ardından markalar zaman kazanmak için çalışmalara başladı. Geçtiğimiz hafta çıkan patentlere göre BMW S1000RR’a kullanıma göre çalışan kanatçıklar eklemeyi düşünüyor. 

Süper Sporcularda Yeni Devrim: Aktif Aero Parçaları

 Öncellikle Aktif Aero ne işe yarar? Aracın üstüne konulan aerodinamik parçalar sadece belirli alanlarda performans sağlayabiliyor. Diyelim ki bir Ducati V4R sahibisiniz ve ön taraftaki kanatçıklar sayesinde daha rahat gaz açabiliyorsunuz, fakat sizin daha rahat gaz açabilmeniz için konan bu kanatlar sürtünmeden dolayı düzlük hızınızı düşürüyor. 

 Hareketli kanatlar da tam olarak burada devreye giriyor. Virajlarda kanatlar daha dik açılı bir şekilde yere basma gücü sağlarken düzlüklerde ise yere paralel kalarak stabil bir şekilde maksimum hıza ulaşmayı sağlıyor.  

BMW Aktif Aero Patent

 Söylediğimiz gibi bu otomobil dünyası için yeni bir proje değil, fakat patent fotoğraflarından anlaşılan lider motosiklet firmaları da bu konu üzerinde bir miktar kafa yormuş. Geçen sene Honda aktif aero için bir patent almış fakat bunu yeni motosikleti CBR 1000 RR-R’a uygulamamıştı. Bunun bir nedeni de WSBK yönetmelikleri olabilir. 

WSBK Hareketli Kanatlara İzin Verdi

 Yeni alınan kararla beraber kurallarda bir değişikliğe gidildi ve bundan böyle motosiklet üzerinde hareketli parça kullanımına izin verilecek. Bu değişikliklik, markaların önünü sınırları zorlamak adına oldukça açıyor. BMW’nin yeni çıkan patent görüntülerinde motosikletin hem arkasına hem de önüne gelen yeni kanatlar zaten inanılmaz bir performans gösterebilen S1000RR’ı daha da ekstrem bir hale getirebilir. 

BMW patent

 WSBK’nın bu değişikliğe izin vermesi yarışan markaların tamamen yeni bir konu üzerinde uzunca kafa yorması anlamına geliyor. Kim haraketli kanatları daha erken çözer ise ciddi bir avantaj sahibi olacak. 

Aktif aero kanatlarını yollarda görüp görmeyeceğimiz şu an için belli değil. Fakat BMW’nin bu patenti alması akıllara S1000RR’ın yeni kasasının M versiyonunu getiriyor. Bavyeralı firmanın en son ürettiği HP4 Race’in ardından yeni kasada fazlaca ilerleme kaydedilmişti. Gelecek pist odaklı S1000RR aktif aero ile hiç görülmemiş bir performans sunabilir

 

Güncel BMW modelleri için BMW Motorrad’ın sayfasına bakabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Hero Motosiklet

Hero Yüksek Performanslı Elektrikli Motosiklet Üretecek

Peugeot Metropolis Yeni Yüzüyle Daha Çarpıcı

REKLAM