in

Egzotik çiçek Lotus C-01

Yazar: Teoman Cem Katoğlu

Kodewa Racing Team’in görücüye çıkardığı Lotus C-01, her alanda konuşulan bir motosiklet haline geldi. Araba firması Lotus’un marka hakkını resmen kullanma yetkisine sahip olan C-01, karbon donanımlı bir V-Twin olup tam 200 beygir gücünde.

Daha da detaya girmeden evvel önce bazı yanlış anlaşılmaları düzeltelim; egzotik spor arabalar üretmesi ve hafif kütle mühendisliği üzerinde odaklanması ile tanışan Lotus Group plc., Lotus C-01 projesine dahil değil. Kodewa’nın Lotus ile Le Mans Prototiplerini üretmelerine dayanan bir geçmişi var, fakat Lotus C-01 tasarımcı Daniel Simon ve Holzer Group tarafından tasarlanarak üretildi. (Holzer Group, Moto2’deki en iyi dört bitirişteki motorların şaselerini üretmiş olan Kalex’in sahibidir.)

Egzotik çiçek Lotus C-01 1. İçerik Fotoğrafı

C-01 Karbonfiber, titanyum ve havacılık sınıfı çelikten tek parça olarak üretilmiş bir yekpare şaseye sahiptir. Gövde yalnızca hava girişi, egzoz çıkışı ve pedal çıkışları haricinde tamamen karbonfiber ile kaplanmış.

C-01’in karbonfiber kılıfının altında bir 1195cc’lik 75 derece açılı V-twin motor var ve bu motor 105mm çapa ve 69mm’lik hareket boşluğuna sahip. Bunlar KTM’nin RC8’i ile tam olarak aynı ölçülere denk geliyor. Dolayısı ile Avusturyalı üreticinin C-01’in güç kaynağını üretmiş olması muhtemel. Kodewa motoru 200 beygire ulaştıracak bir ayar çekmesine rağmen tork figürleri ile ilgili bir açıklamada bulunmadı. Kodewa ayrıca motorun boş ağırlığının 180kg olduğu iddiasında da bulunuyor.

Süspansiyonlar, 80mm esneme payına sahip ters bir çataldan ve 70mm’lik ikiz arka amortisörlerden oluşuyor.

200hp torka sahip olan motosikletin çatalı 59° derece açılı olup 64.8 inçlik uzun bir tekerlek aralığına sahip ki bu kesinlikle manevra kabiliyetini arttırıyor. Frenler ise dört pistonlu ikiz balatalı 320mm disk olup arka tarafta ise 220mm.

Egzotik çiçek Lotus C-01 2. İçerik Fotoğrafı

Kodewa tam 100 adet C-01 üretecek olup Lotus’un yarışçılık geçmişine de hitap edecek boya seçenekleri ile gelecek.

“C-01’in dizaynı ise hem klasik hem modern duygularınızı uyandıran tam bir aşk işçiliğiydi.” yorumunda bulunan eski Bugatti tasarımcısı Simon, aynı zamanda 2012 TRON filmindeki ışın motosikletlerini tasarlamıştı.

 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

DUCATİ DIAVEL MAKYAJLANDI

Alkadesign İmzalı Dragster’ler!

REKLAM