in

Hayabusa Yeni Motor Bloğu İle Geri Dönüyor

Suzuki’nin efsanevi modeli Hayabusa 2013’ten beri hiçbir güncelleme görmemişti ve 2018 yılında gelen sıkı Euro4 standartlarını karşılayamadığı için Avrupa’da satıştan kaldırılmıştı. Bunun ardından Suzuki’nin Hayabusayı ne zaman güncelleyeceği ve geri getireceği bir soru işaretiydi. Buna rağmen Japon üreticinin bu modeli yenilemek istediği bir sır değildi ve yeni gelen söylentiler yeni modelin 2021’de yollarda olacağının ipucunu veriyor. 

 

Yeni Hayabusa Artık 1400cc mü Olacak?

2018 başında Concept GSX ortaya çıktığından beri çeşitli rivayetler gelmesine rağmen sene sonunda Hayabusa Avrupa’da satıştan kalktıktan sonra yerine yeni bir model gelmedi. Ancak bu senenin başında alınan patentlerle Hayabusa’nın yenileneceği hakkındaki söylentiler tekrar alevlendi. Hem patentlerde görülenler hem de Japon kaynakların söyledikleri Hayabusa’nın yeni bir şase ve 1340 cc yerine 1440 cc’lik 4 silindirli bir motora kavuşabileceği doğrultusundaydı. Artan hacmin yeni bir egzoz sistemi ile Hayabusa’yı Euro5 emisyonlarına uygun bir hale getirmeyi sağlayacak. 

 Söylentilerin aksine şase tamamen yenilenmeyecek ve bir önceki aluminyum “twin spar” şasenin bir güncellemesi kullanılacak gibi gözüküyor. Süspansiyonlar da hem önde hem arkada Kayaba’nın yeni modelleriyle değiştirilecek.

Suzuki GSX Concept

 Hayabusa’da motor harici beklenen büyük bir değişiklik ise semi-otomatik şanzımanın eklenmesi. Patentlerde görüldüğü kadarıyla Hamamatsu’daki mühendisler, quickshifter’ın düğmelerle kontrol edilebilecek ve özellikle uzun yolda bir hayli konfor sağlayacak bu yarı otomatik modu üzerinde çalışıyor. Elektronikler olarak da yeni V-Strom 1050 XT’de tanıtılan S.I.R.S (Suzuki Intelligent Ride System) sistemiyle yatış açısında duyarlı ABS, sürüş modları, yokuş kalkış desteği ve cruise control gibi sistemlerin gelmesini bekliyoruz.  

 Tasarıma gelecek olursak asıl Hayabusa’nın AutoBy tarafından yapılan bu konsept çizimlere oldukça benzemesini bekleyebiliriz. Suzuki tarafında bir kaç sene önce tanıtılan GSX Concept yeni Hayabusa’nın nasıl gözükebileceğine işaret ediyordu ve bu yeni çizimler de o modelden yola çıkılarak yapılmış. Ön tarafta çok daha modern ve Suzuki’nin yeni tasarım dilini yansıtan bir far olsa da motosikletin genel şekli çok açıkça bir Hayabusa.

Yeni Hayabusa tasarımının fotoğraftakine yakın olması bekleniyor
Yeni Hayabusa tasarımının fotoğraftakine yakın olması bekleniyor

 Yeni Hayabusa’nın ne zaman tanıtılacağı tam olarak bilinmese de resmi olarak bu senenin sonbaharında gözler önüne serileceği ve 2021 başında da yollarda olacağı söyleniyor. 

 

Güncel Suzuki Modelleri için Suzuki Türkiye sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

CB650R ve CBR650R 2021 İçin Güncellendi

Forza 750 ve Forza 350 Tanıtıldı

REKLAM