in

CB650R ve CBR650R 2021 İçin Güncellendi

 Honda’nın orta sınıf 650’lik kardeşleri CB650R ve CBR650R bu seneki bir çok model gibi 2021 model yılı için sadece bazı basit güncellemeler ile yenilendi. Euro 5’e uygun bir motor ve en önemlisi, CBR600RR gibi çok daha performans odaklı bir motorun yokluğunda yol tutuşunu bir hayli iyileştirecek olan yeni süspansiyon sistemi Japon üreticinin orta sınıftaki modellerine getirdiği yenilikler olarak öne çıkıyor.

CB650R ve CBR650R Big Piston’landı

Honda’nın 650 kardeşlerinin ikisinde de oldukça iyi süspansiyon sistemleri vardı. Hatta motorların genel olarak limitleri lastik harici oldukça yüksekteydi. Bu yol tutuşunu ise Showa’nın Seperate Function Fork (SFF) yani ayrı fonksiyon çatalları sağlıyordu. Böyle adlandırılmasının sebebi bir çatalın sönümleme diğerinin ise yaylanma işlevinin görmesi. 2021 için bu çatallar yine Showa’nın Big Piston SFF’leri ile değiştirilmiş. Japon üretici büyük pistonların  daha sportif bir sürüş deneyimi sağlamak yanı sıra hem yol tutuşunu hem de hissiyatı iyileştireceğini söylüyor.

 Gelen biri diğer güncelleme ise motor departmanında olmuş. Euro 5 emisyonları gereği bu sene bir çok motorda olduğu gibi standartlara uyması için motorun haritalandırmasında, eksantrik milinde ve egzoz sisteminde değişikliğe gidilmiş. Ayrıca Euro 5 gereği krank sensörü eklenmiş. Bu değişikliklere rağmen motorun ürettiği güç değişmeyerek 94 beygirde kalmış. CBR650R’ın ıslak ağırlığı ise muhtemelen egzozdaki değişikliklerden kaynaklı olarak 1 kilo artarak 208 kiloya ulaşmış. 

Honda CB650R'ın Yeni Rengi
Honda CB650R'ın Yeni Rengi

Motor ve süspansiyon harici bazı görsel ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik güncellemeler olmuş. İki modele de sele altında bir USB-C soketi gelmiş ve LCD ekranda okumayı kolaylaştıracak bazı küçük değişiklikler olmuş. CB650’nin gidon pozisyonu da değiştirilerek düşük hızlarda daha kolay manevra kabiliyeti sağlayacak hale getirilmiş. Görsel olarak ise iki modelin de arka plakalıkları metal parçalarla değiştirilmiş ve CBR650R için biraz daha farklı bir sele ve yan karenaj parçaları gelmiş. Güncellemeleri sonlandırmak için de yeni renk şemaları sunulmuş.

 

Güncel Honda Modelleri için Honda Türkiye’nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Aprilia RS 660 Detaylı Özellikleri İle Karşımızda

Hayabusa Yeni Motor Bloğu İle Geri Dönüyor

REKLAM