in

Intercity İstanbul Park Pisti

Intercity İstanbul Park Satış ve Pazarlama Direktörü Sadi Hezber ile beraber Intercity İstanbul Park Pisti’nde gerçekleştirdiğimiz röportajımız ile karşınızdayız…

Merhabalar Sadi Bey, öncelikle kısa bir tarihçeden başlayalım isterseniz. Intercity, İstanbul Park’ı işletmeye ne zaman, nasıl ve hangi şartlarda başladı?

S.H.: İTO (İstanbul Ticaret Odası), Odalar ve Borsalar Birliği ve Belediyemizin ortak olduğu ve FİYAŞ’ın (Formula İstanbul Yatırım A.Ş) ev sahibi olduğu İstanbul Park Pisti’ni FİYAŞ’ın açmış olduğu ihale ile 2012 sonunda tesisin işletmesini aldık . 2013’te ilk yaptığımız, şampiyon yarışçımız Kenan Sofuoğlu’nun yarıştığı WSBK (World Superbike) şampiyonasını getirmek oldu.

 

Bu sene ikincisini gerçekleştirdiğimiz Dünya RalliKros Şampiyonası’nı getirdik 2014 senesinde ve aynı sene Ferrari Yarış Festivali’ni gerçekleştirdik. 2016’ya yetiştirmek amacıyla Formula 1 için de çalışmalarımız son sürat devam ediyor.

 

M: Biraz da İstanbul Park Pisti’nde gerçekleşen organizasyonlardan bahsedelim.

S.H.: 2013’te Avrupa’nın en büyük üçü içinde bulunan ve yaklaşık yüz dönüme yakın sürüş parkurlarından oluşan ve beş bin metrekareye yayılmış sınıf, derslik gibi alanlardan oluşan yıllık kırk bin kişiye eğitim verebilecek kapasitede, Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı Güvenli Sürüş Akademisi’ni açtık. DVR (Alman Trafik Güvenliği Konseyi) müfredatının kullanıldığı MEB onaylı otomobil, ağır vasıta, ticari araç, off road eğitimlerimiz verilmektedir. Motosikletle ilgili de DVR’ın çok geniş kapsamlı bir eğitimi bulunuyor, buna da yakın zamanda başlamayı planlıyoruz.

 

Motosiklet eğitimi ve yüksek performans kısmına ise 2013’ten beri California Superbike School ile devam etmekteyiz. Ayrıca Türkiye Pist Şampiyonası’nın otomobil yarışları da pistimizde gerçekleşiyor. Bunun haricinde araç üreticilerinin testleri ve yan ürünlerin sektörel testleri, firmaların potansiyel müşterilerine ya da bayilerine tanıtımları, basın lansmanları da gerçekleştirmekteyiz. Pistin sadece yetmiş dönümlük alanını kapsayan Türkiye’nin en büyük açık oto pazarını (İPOP) açtık. Doluluk oranımız, senenin 200 günü çeşitli organizasyonlar ile devam ediyor. Kısaca iki milyon üç yüz bin metrekarelik bir alanda konumlanmış olan tesisimizi hem motor sporları için hem de sektör için amacına uygun ulusal ya da uluslararası organizasyonlarla kullanmak için elimizden geldiğince çabalıyoruz.

 

 

 

M: Caddede motosiklet ya da araba kullananan sürücüler, pisti kullanma şansına sahipler mi?

S.H.: Her ay düzenlediğimiz Pist Günlerimiz (Track Day) üç senedir devam etmekte. Ciddi performanslı araçlar ya da motosiklet kullanıpta pistte araçlarını denemek isteyen sürücüler için çok güzel bir organizasyon oluyor. Sürücüler, hız tutkularını güvenli ve keyifli bir ortamda tatmin edebilme şansına sahip oluyorlar. Böylece trafik terörünü engellemeye bir nebze katkımız olduğunu düşünüyoruz.

 

 

M: Gelecek için planlar ve projelerden bahsedelim biraz da.

S.H.: Önümüzdeki sene Mart ayında Clio Cup, Caterham Cup ve Porsche Cup gibi tek marka kupalarına başlıyoruz. Global partnerlerimizden olan Bridgestone ile güzel bir ortaklığımız var. Porsche Central Eastern Europe (Orta ve Doğu Avrupa) ile büyük bir anlaşma yaptık. Dünyanın altı Porsche merkezinden birisini burada Porsche Driving Center adıyla kurduk. Yirmi yedi ülkeden çok sayıda yabancı misafir gelmekte ve farklı farklı ülkelerden de talepler mevcut. Farklı markalarla da bu tarz merkezlerin kurulması amacıyla görüşmeler gerçekleştiriyoruz.

 

Ulusal, uluslararası yarışlarımız, pist günlerimiz, Akademimiz ile son hız aktivitelere devam edeceğiz. Ayrıca dünyanın en iyi Formula pistlerinden birisi olan Intercity İstanbul Park’a, Formula 1 yarışını geri getirmeye çalışacağız. Intercity İstanbul Park, sektörel bir kompleks oldu ve her geçen gün üzerine eklemeler yapmaya devam ediyoruz. Peyzajı ve temizliği ile hep el üstünde tutmaya çalıştığımız tesisimiz, tamamen yaşayan ve kapsamıyla dünyada örnek olacak bir yapıya doğru gitmekte.

 

 

 

M: Türkiye Pist Şampiyonası yarışçıları “Intercity İstanbul Park, 2016 Türkiye Pist Şampiyonası İçin Açılsın” kampanyası başlatmıştı. Bu konudaki görüşleriniz?

S.H.: Motor sporlarının yanı sıra bisiklet ve koşu gibi sporlara da ev sahipliği yapan her türlü sportif faaliyete ticari bir kaygı gütmeksizin maksimum destek veren bir yapımız var. 3 Kasım 2015 tarihinde yaptığımız açıklamamızda gayet net bir şekilde düşüncelerimizi belirttik. Bu konuda söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar.

 

 

 

M: Sektöre katkınızdan ötürü teşekkür ediyoruz.

S.H.: Pistin yaşayan bir pist olduğunu bir kez daha sizlerin aracılığı ile okuyucularınıza iletme şansı bulduk. Biz teşekkür ederiz.?

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

2016 Türkiye Pist Şampiyonası Deplasmanda Devam Edecek! TMF Başkanı: Bekir Yunus Uçar

Türkiye Pist Şampiyonası Yarışçıları

REKLAM