in

Motor Sürmek Bir Çeşit Meditasyon Olabilir Mi?

Motosiklet sürmenin bize ne kadar iyi geldiğinin birçok sebepleri vardır. Bir nedeni meditasyon olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Motosiklet sürmenin Meditasyon ile ne alakası var diyenleri duyar gibiyim. Meditasyon iç dünyamıza dönmek, zihni boşaltarak arınmaktır ve dinginliği bulma metotlarıyla bilinçli odaklanma tekniğidir. Meditasyon son dönemde inanılmaz derecede popüler oldu. Binlerce meditasyon tekniği vardır, nefesli, nefessiz, ışıklı meditasyonlar, renklerle meditasyonlar ve daha bir sürü çeşitler, hatta doktorlar bile artık meditasyon yapılmasını tavsiye ediyorlar ve stresle başa çıkmanın yegane yolu olduğunu düşünüyorlar.Meditasyon, Latince “meditatio” kelimesinden türetilmiş bir kelimedir ve bir şeyi gözden geçirme, üzerinde düşünme gibi anlamlara gelir, yani esasında meditasyon dediğimiz şey derin düşünmedir, özü budur. Derin düşünerek zihnimizi tek bir şeye odakladığımızda zihin rahatlar ve sonrasında huzur hissederiz. Motosiket ile yoldayken sadece o anki sürüşederinden odaklandığımız için aklımızda başka hiç bir düşünce kalmıyor, zihin işte tam da bu şekilde boşalıyor ve rahatlıyor, bir terapi etkisiyle stresimizden kurtuluyoruz. Bu bir aktif Meditasyondur.Bu bir teknik değil,meditasyonun başka bir dalıdır. Aktif meditasyon, hayat içindeki bir eylem sayesinde zihni boşaltmaktır.

Hızlı yaşantının içinde stresimiz eksik olmaz, günlük şehir ve iş stresin içinde boğuluruz, yaşam koşulları gün geçtikçe zorlaşıyor ve bazen içimiz çok darlanır. Motorla yolda olunca her şeye rağmen keyfinizin yerine geldiğini anımsayın. Yola çıkmadan önceki ruh halinizle motor sürmeye başladıktan sonrasındaki ruh haliniz hiç bir zaman aynı değildir, rahatlamışızdır, daha keyifliyizdir, “Hiç bir şey o kadar da kötü değilmiş” düşüncelerle bakarız dünyaya. Kendimden bilirim, zihnimde kaybolan düşünceleri bile hatırlamakta zorlanırım, marşa basıp sürüşe başlayınca düşünceleri arkada bırakmışımdır, çünkü yoldayken motorumdan aldığım keyif ve doğa manzaraları beni benden almıştır. Yol boyu motosiklet sürmenin keyfini yaşarken burnuma gelen o sayısız farklı kokular, üzerimden uçan kuş sürüleri ve tesadüfen kenarda duran bir leylek görüp onu izlemek için durmak bütün stresimi unutturur bana. Çay molasında “Yaw, ben neyi kafama takmıştım da bu kadar canım sıkılmıştı?” düşündüğümü bile bilirim, hiçbir şey kalmamıştır aklımda artık ve derin nefes alırım.

Motoruma ve doğaya bakar “ Yaşamak ne kadar güzel” deyip yüzümdeki tebessümle keyifle çayımı yudumlarım. Kendimi tamamen sürüşüme odaklarım, yıllardır bu tutkunun kıymetini bilirim ve her yeni sürüş beni mutlu eder, “Demek ki ben kendim için doğru yoldayım” diyorum. Pozitifliğim artar, enerjik ve çok daha keyifli hissetmeye başlarım. Motosiklet sürmek sadece hız yapmak, oradan buraya sırf gezi yapmak veya “Bakın, ben nasıl motor kullanıyorum” diye hava atmak veya çevre edinmek değildir. Motosiklet sürmenin iç dünyamıza tahmin etmediğimiz kadar çok huzur verebildiğini anlatmak istiyorum ve henüz motosiklet sürmeyi denememiş olanlara cesaret ve ilham vermek istiyorum. Motosiklet sürmek her şeyi içinde barındıran bir tutkudur, bir yaşam anlayışıdır, bir kendini bulmaktır.Hadi kendimizi bulmaya motorumuzla yola çıkalım…

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

MOTED için Karar Anı.

Motor Tutkusuna Varoluşsalcı Yaklaşım

REKLAM