in

Phillip Island Savaşını Kazanan Marquez!

Yazar: Cem Çağlı

MotoGP’de sondan üçüncü yarış olan Avustralya Grand Prix’si adeta 27 turluk bir savaşa sahne oldu.

Cuma günü gerçekleştirilen antrenmanlarda herkes Marquez ve Dovizioso’nun performansını merak ediyordu. Marquez favorisi olduğu Avustralya Grand Prix’sinde dört antrenmanın üçünü lider bitirmeyi başarırken Dovizioso cuma günü geçirdiği kazanın etkisinde çıkamamış görünüyordu. Aleix Espargaro, Dovizioso ve Zarco kuru ve ıslak zeminlerde gerçekleştirilen antrenman seanslarında göze çarpan diğer isimlerdi.

Phillip Island Savaşını Kazanan Marquez! 1. İçerik Fotoğrafı

Cumartesi günü sıralama seanslarında yağmur durdu ve pist kurumaya başladı. Rossi ve Smith ilk seanstan ikinci seansa katılmayı başaran iki isimdi. Sıralama seansı büyük bir çekişmeye sahne oldu. Iannone, Zarco ve Marquez’in savaşına Vinales de katıldı. Marquez attığı son turla pole pozisyonunu Vinales’ten almayı başarırken Zarco üçüncü sırada kaldı. Rossi yedinci sırayı, Dovizioso ise on birinci sırayı kaptılar.

Phillip Island Savaşını Kazanan Marquez! 2. İçerik Fotoğrafı

Pazar gününe gelindiğinde Yamaha’lar  yağmurun yağmaması için oldukça fazla dua etmiş olmalılar ki pist kuru hava ise günlük güneşlikti. Sürücüler genel olarak önde orta arkada yumuşak hamurlu lastikleri seçerken Rossi ve Dovi önde ve arkada orta, Zarco önde ve arkada yumuşak hamurlu lastiklerli seçmişlerdi.

Phillip Island Savaşını Kazanan Marquez! 3. İçerik Fotoğrafı

Start verildi ve sürücüler yer kapma savaşına başladılar. Ev sahibi Jack Miller liderliği ele alırken KTM’ler ilk yedi içine girmeyi başarmışlardı. ilk tur yer kapma savaşı içinde geçerken Dovi ilk virajda felaket bir fren hatası yaptı ve yirminci sıraya kadar geriledi.

Phillip Island Savaşını Kazanan Marquez! 4. İçerik Fotoğrafı

Rossi, Marquez ve Vinales’in liderlik savaşına ortak olan Miller, Zarco ve Iannone’nin savaşı zaman zaman temaslara yol açtı. Rossi ve Zarco, Marquez ve Rossi, Zarco ve Marquez, Iannone ve Vınales birbirlerine geçişler sırasında temaslarda bulundu. 

Phillip Island Savaşını Kazanan Marquez! 5. İçerik Fotoğrafı

Yarış ilerledikçe Marquez ağırlığını koydu ve liderliği ele geçirdi. Onu takip eden isimler kapışmaya devam ediyordu. Son tura girildiğinde Rossi harika bir savunma çizgisinden sürdü ve Zarco’ya geçiş izni vermedi. Vinales ise son virajdan hızlı çıkarak Zarco’yu düzlükte geçmeyi başardı ve podyumun son basamağında olmayı başardı.

Phillip Island Savaşını Kazanan Marquez! 6. İçerik Fotoğrafı

Dovizioso yarışı on üçüncü sırada bitirerek puan farkının açılmasına engel olamazken yarışın başlarında düşen Aleix Espargaro’nun sol elinde sakatlık olduğu ameliyata gerek olmadığı öğrenildi.

Yarış sonrası pilotların görüşleri:

Rossi: Agresifliğin ve temasın çok üst seviyede olduğu bir yarış oldu. Özellikle Moto2’den gelen yarışçılar ve Zarco çok agresifti. Her neyse sinirlenirsin ama hiç birşey değişmez. Bu böyle bir oyun biraz tehlikeli evde oturmak istemiyorsan böyle oynamalısın. Çok eğlendim harika bir yarıştı. Başlangıçta Miller’la Espargaro’yla… İyi bir tempom vardı. Sonra Zarco’yla mücadele ettim ve Iannone geldi. Bence kapışılabilecek en kötü 2 sürücü.? Iannone’yle 2015’te kapıştığım ve beni son turda geçtiği zamanları hatırladım. Bu yüzden Zarco’yla olan savaşıma %100’ümü verdim. Ayrıca Marquez’e de. Her neyse harika bir yarıştı çok eğlendim. 

Marquez: Dürüst olmak gerekirse harika bir yarıştı. Başlangıçta biraz açıldım fakat sonra sakin kalarak lastiklerimi korumaya çalıştım. Yanlış hatırlamıyorsan 2. veya 3. turda ilk temas Zarco’yla oldu. Sonra bişeylerin farkına varmaya başladım ve bakalım neredeyiz yarış nasıl derken zor olacağını anladım Moto3teki gibi büyük bir gruptuk. Yine de çok zevk aldım. Yarışın ortasında atak yapmaya ihtiyacım olduğunu anladım çünkü her tarafımdan geçeceklerdi. Bazen çok tehlikeliydi. Yarışın ortasında Dovi nerede diye kontrol ettim. Her şeyi kontrol ettikten sonra 8 tur kalmıştı ve gazı açıp farkı korumam lazımdı.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Son tur, son viraj. Dovizioso!

Can Öncü Malezya’da Kazanan İsim, Deniz Öncü ise Şampiyon!

REKLAM