in

Triumph TE-1 Projesi

 Triumph TE-1 Triumph’ın elektrikli bir model ile ne yapabileceğini gösteren, her motosiklet sürücüsünü heyecanlandıracak ve asla sahip olamayacağımız harika bir Prototip.

 Gelecekte motosikletlerin elektrikli olmasının arabalara nazaran daha yüksek ihtimalli olduğu görüşündeyim. Daha ufak bataryalar ve düşük güç gereksinimi teknolojiyi motosikletler için çok daha uygulanabilir ve daha önemlisi birlikte yaşanabilir kılıyor. Elektrikli bir motosiklet kullanma şansım olmasa da deneyimlediğim arabalar ve duyduklarımı düşününce heyecanı bol, enteresan bi’şey çıkacağına inancım tam.

Elektrikli Motosikletlerde Çeşit Artıyor

 Elektrikli motosikletler de yeni değil, daha önce bu sitede Emula’ın farklı motosikletlerini imite eden modelinin haberini yapmıştık. Siz de şu an da gidip bir elektrikli BMW skuter veya daha performanslı bir alternatif olan eski Moto E tedarikçisi Energica’dan elektrikli bir motosiklet alabilirsiniz. Editörlerimizden Sanço’nun BMW CE04 ile kısa bir Boğaz turu yaptığı video’ya buradan ulaşabilirsiniz. Şu ana kadar yapılan bu “aletler” benim ilgimi çekse de hiçbiri bir Triumph fanı olarak Project Triumph TE-1 kadar ilgimi çekebilmiş değil. Speed Triple’dan şeklini alan bu model Triumph’ın satışa çıkmayacak ve bir süredir üstünde efsanevi F1 takımı Williams gibi partnerlerle üzerinde çalıştığı bir model.

Triumph TE-1 Harika Verilere Sahip

 Önce rakamlardan başlayalım; açıklanan verilere göre TE-1 220 kilogram civarında, 175 beygir üreten ve tek şarjla 161 km yol gidebilmekte. 0’dan 96 km’ye 3,6 160 km’ye ise 6,2 saniyede çıkıyor, ki bu da TE-1’i Speed Triple 1200 RS ile aynı kategoriye koymamız için için yeterli, hatta fazla bile. Williams advanced Technology’nin destekleri ile tasarlanan pil 20 dakikada %80’e kadar şarj olabilmekte, buna ek olarak Elektrikli Triumph  frenleme esnasında da kendini şarj edebiliyor. 

 

 4 Fazdan oluşan program (1. Faz: Proje Duyurusu/2. Faz: Güç ünitesi lansmanı/3. Faz: sürülebilen bir prototip hazırlanması/4. Faz: Yol testlerinin yapılması) aslında artık tamamlandı. Yapılan açıklamalar sürüşün Speed Triple 1200 RS’e benzediği, ve motosikletin hafif ve çevik hissettirdiği yönünde. Triumph aynı zamanda TE-1 için Speed Triple’ın tork eğrisini kullanmış. Daytona 200 şampiyonu Brandon Paasch Triumph’ın resmi videosunda TE-1’in ne kadar fazla torka sahip olduğunu ve virajdan çok hızlı çıkabildiğinden bahsediyor.  Tüm bunlar oldukça ilgi çekici, fakat sipariş için Korlas’a koşmadan önce TE-1’in satışa sunulmayacağını hatırlamak gerekiyor. Triumph TE-1’i aslında bir “deneme” olarak adlandırabiliriz. Birleşik Krallık’ın teşviği ile başlanan bu proje gelecekte üretilecek modellere ışık tutması için yapılmış ve başarılı olmuş. Proje Sorumlusu Steve Sergent MCN’e yaptığı açıklamada şimdiden birden fazla modelin çizim tahtasında olduğunu ve TE-1’de edindikleri tecrübelerle geliştirilecek alanları bildiklerini belirtiyor.

 

 Ducati’nin Moto E’nin yeni tedarikçisi olduğu düşünüldüğünde Elektrikli motosiklet modelleri arasındaki yarış kızışacak gibi görünüyor.Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

CFMOTO 450SR İncelemesi

REKLAM