in

Valencia GP: Dünya Şampiyonu Joan Mir

MotoGP ikinci bir hafta için Valencia’daydı. Geçen hafta aldığı galibiyetle şampiyonayı bu yarışta kazanmak için oldukça iyi bir fırsat elde eden Suzuki pilotu yarışı 7. tamamlamasına rağmen 2020 Dünya Şampiyonluk’unu elde etmeyi başardı. Yarışa pol pozisyondan başlayan Franco Morbidelli ise Jack Miller ile mücadelesine rağmen yarışı birinci bitirdi. Jack Miller ikinci olurken Pol Espargaro bir kez daha üçüncülükle podyuma çıkmayı başardı.

Valencia GP’de Morbidelli’nin Galibiyeti Mir’i Durdurmaya Yetmedi

Valencia GP öncesi Joan Mir’in şampiyon olacağı neredeyse kesin olmasına rağmen Fabio Quartararo, Alex Rins ve Franco Morbidelli’nin hala kazanma olasılığı vardı. Yarışa pol pozisyondan başlayan Morbidelli iyi bir start almasının ardından ilk viraja Jack Miller’ın önünde girmeyi başardı. Alex Rins de her zamaki gibi iyi başlayarak 7 pozisyon ilerlemeyi başardı. Ancak ikinci virajda Fabio Quartararo virajı genişten alarak bir neredeyse en arkaya düştü şampiyona hayallerine tamamen veda etti. 

Bu sırada yarışa 12. başlayan Joan Mir 10.luğa ilerlemişti ve Morbidelli ile arasındaki 26 puanlık farkla şampiyonluğu elde edecek gibi gözüküyordu. Altıncı turda Johann Zarco kaza yaparak yarış dışı kaldı ve bu sayede Mir 9.luğa ilerledi. 

Morbidelli ve Miller'ın Nefes Kesen Mücadelesi
Morbidelli ve Miller'ın Nefes Kesen Mücadelesi

Dokuzuncu turda Rins Nakagami’yi yakalamaya çalıştığı sırada Quartararo kaza yaparak yarış dışı kaldı. Son bir kaç yarışta istediği performansı yakalayamayan Fransız pilot sezon başında aldığı iki galibiyetle şampiyonayı önde götürmesine rağmen bu kazayla beraber şampiyonada 5.liğe kadar geriledi. 

İlerleyen turlarda hem Alex Rins ve Miguel Olivera’nın 5.lik mücadelesine hem de Aleix Espargaro, Joan Mir ve Andrea Dovizioso’nun 8.lik mücadelesine tanıklık etti. Rins Olivera’yı geçmeyi başarırken Mir ve Dovi de Espargaro’yu geçmeyi başardı.

Morbidelli ve Miller’ın Galibiyet Mücadelesi Nefes Kesti

Yarışın ikinci yarısında doğru ilerlediğimiz sırada Miller Morbidelli ile arasındaki farkı azaltmaya başladı. Özellikle yarışın sonlarına doğru az da olsa performans kaybetmesiyle bilinen Yamaha ve Ducati’nin düzlükteki gücü nefes kesen bir mücadeleye işaret ediyordu. 

Bu sırada Takaaki Nakagami ilk podyumuna ulaşmak için Pol Espargaro’yu geçmek isterken kaza yaptı ve bir kez daha podyum hayalini ertelemek zorunda kaldı.

Ancak yarışın en heyecanlı anları son turda geldi. 17.turdan beri Morbidelli’yi yakalayan Miller ancak son turda Morbidelli ile mücadele edecek kadar yaklaştı. Son turun neredeyse her virajında el değiştiren birincilik mücadelesi 0.1 saniyelik farkla Morbidelli kazandı. 

Dünya Şampiyonu Joan Mir
Dünya Şampiyonu Joan Mir

Joan Mir ise yarışı 7. bitirerek Dünya şampiyonluğunu almayı başardı. Bu sayede 2000 yılında Amerikan pilot Kenny Roberts Jr’dan beri şampiyona olan ilk Suzuki sürücüsü olmayı başardı. Ayrıca Suzuki şu anda hem üretici hem de takım sıralamalarını birinci götürüyor dolayısıyla sezonun son yarışı Portiamo’da da iyi bir sonuç alırsa ‘triple crown’u da alabilir. 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
2021 MSX 125 Grom 3

Honda MSX 125 Grom Retro Tasarımla Yenilendi

Royal Enfield Meteor 350 Tanıtıldı

REKLAM