in

Zincir Bakımı BMW’nin Yeni Zinciri İle Tarih Oluyor

BMW Yeni Zincir

 Zincir bakımı dikkat ve özen isteyen bir iş. Düzenli aralıklarla yağlanması, temizlenmesi ve ayarının yapılması gerekiyor. Özellikle motosikletinizi çok fazla kullanıyorsanız oldukça sık bakım yapıyor olmalısınız. Bavyeralı üretici geçen gün karşımıza yay gerektirmeyen bir arka maşa ile çıkmıştı, şimdi ise yağlama gerektirmeyen bir zincir üreterek sınırları zorlamaya devam ediyorlar. 

Yeni Zincir Daha Az Sürtünme Kuvveti Uyguluyor ve Aşınmıyor

BMW basın açıklamasında: 

 “Yaklaşık 90 senedir, çevre dostu, kullanımı rahat ve dayanıklı Kayışlar BMW motosikletlerinin vazgeçilmez öğelerinden olmuştur. Şimdi ise yeni BMW M Dayanıklı Zincir ile ilk kez bu özellikler bir zincir için de geçerli”

 Aslında kullanılan sistem aynı, BMW’nin M Dayanıklılık Zinciri de şu an kullanılan zincirlerle aynı parçalardan oluşuyor. Zincirin tek farkı üretilen malzeme ve yapılan kaplama sonrası yağlama ve temizleme ihtiyacının neredeyse ortadan tamamen kalkması. BMW sadece hava şartlarını değiştiği zamanlarda zincirin gerginlik ayarının kontrol edilerek ayarlanması gerektiğini belirtiyor. 

 Zincir bu dayanıklılığa tetrahedral amorf Karbon kaplama sayesinde ulaşıyor. Bu malzeme ekstrem sürtünme ve ısı gibi etkenlere son derece dayanıklı ve endüstride elmasa benzer karbon ismiyle de biliniyor. Bu malzemenin uygulandığı metal yüzeyler aşınmamakla beraber çok fazla sürtünme kuvveti üretmiyor. BMW bu zincirin aşınmaya karşı dayanıklı oluşu ve kuru yağlama özellikleri ile kayışlı bir sistem kadar konforlu ve dayanıklı olduğunu söylüyor. BMW’nin ifadesine göre Düzenli olarak temizlenip yağlanmadığı için yeni aynı zamanda eski zincirlere göre daha çevre dostu. Bakıma ihtiyaç olmayan bir zincir oldukça büyük bir rahatlık, BMW’nin bu buluşu motosiklet Endüstrisinde Devrim niteliğinde.

BMW yeni zincir yapısı
Ta-C yazan kısımlar amorf karbon ile kaplanan kısımlar

Yeni zincir BMW’nin iki motosikleti S1000 XR ve S 1000 RR için satılmaya başlandı ve motosikletlerin yanında opsiyon olarak sunulup direkt olarak fabrikadan sipariş edilecek. Almanya fiyatı 268 Euro, dişli seti ile beraber istenmesi halinde bu fiyat 468 Euro’ya geliyor. 

 Zincirin Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı hakkında henüz bir bilgi yok. Güncel BMW Modelleri için BMW Motorrad’ın sayfasını ziyaret edebilirsiniz

 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
R 18 Blechmann

BMW Blechmann R 18

suzuki vstrom

Suzuki V-Twin Motorlar Tarih mi Oluyor?

REKLAM