19 Mayıs ve Atatürk'e Saygı Korteji

Etkinlik Yazar: Pervin Ozulu

19 Mayıs ve Atatürk'e Saygı Korteji

Dev bir motosiklet korteji organize edildi. Motosikletler Türk Bayraklarla süslenecek ve caddelerde kutlama sürüşü yapılacak.


Bu önemli tarihi günü kutlamak ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak için yarın binlerce motorcu dev bir kortejle buluşup vatanımızın bütünlüğünü sürüşleriyle haykıracak.


19 Mayıs ve Atatürk'e Saygı Korteji 1. İçerik Fotoğrafı


Milli duyguların zirve olacağı ve sokaklara taşacağı bugün bu muhteşem buluşma ile kutlanacak. Kimisi göz yaşlarına hakim olamayacak, kimisi motoruna Türk Bayraklarını asarken gururdan nutku tutulacak, hepimizin içinde milli duygular var, iki tekerleri yollarda sürerken ve bütünlüğü yaşarken daha da çok hissedilecek.


19 Mayıs ve Atatürk'e Saygı Korteji 2. İçerik Fotoğrafı


19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür ve tarihimiz için anlamı çok büyüktür. Bugün aynı zamanda Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mızdır. Bunun nedeni Atatürk’ün bir söyleşi sırasında: "Ben 19 Mayıs'ta doğdum" demiş olmasıdır. 


19 Mayıs ve Atatürk'e Saygı Korteji 3. İçerik Fotoğrafı


”Gençler, Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz… Benim naciz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

 

19 Mayıs ve Atatürk'e Saygı Korteji 4. İçerik Fotoğrafı


KURTULUŞ SAVAŞI'NDA CANLARINI VATANI İÇİN VEREN VE BUGÜNLERİ GÖRMEMİZİ SAĞLAYAN ŞEHİTLERİMİZ ANISINA RESMİ BAYRAMLARDA SÜRÜŞ ROTASI EDİRNEKAPI ŞEHİTLİĞİ'DİR


BÜYÜK KORTEJ İÇİN BULUŞMA BİLGİLERİ :

Buluşma Yeri : Suadiye Oteli Önü
Buluşma saati: 12.30
Hareket saati: 13.00

Avrupa Yakası buluşma yeri ve saati:
Buluşma Yeri : DOLMABAHÇE
Buluşma Saati : 13.00
Hareket Saati : ANADOLU YAKASININ GELMESİ İLE BİRLİKTE YAKLAŞIK OLARAK 13:30


19 Mayıs ve Atatürk'e Saygı Korteji 5. İçerik FotoğrafıSuadiye'den çıkışlı olarak Bağdat Caddesi üzerinden devam ederek 1.Köprü'den Dolmabahçe Sarayı üzerinden gidilecektir.

Dolmabahçe Sarayı güzergahından Edirnekapı Şehitliğine gidilecektir.


Tüm motosikletçilerin ve kulüplerin katıldığı TÜRKİYE MOTOSİKLET PLATFORMU tarafından organize edilen bu harika kortej için teşekkür etmek çok az.


T-BIKERS : 

19 Mayıs ve Atatürk'e Saygı Korteji 6. İçerik FotoğrafıHollanda’dakiT-BİKERS motosiklet kulubü yurtdışında da olsa büyük bir coşkuyla 19 Mayıs kutlamaları organize etti. Gurbette de olsalar damarlarında akan Türk kanıyla bizlerle tek yürek olacaklar.  ATATÜRK’e özgü T-shirtleriyle, motolardaki Türk ve Hollanda bayraklari ile Hollanda otobanında süürşlerini 21Mayıs Pazar günü gerçekleştirecekler. Etkinliklerine Sayın Deventer Başkonsolos Zafer Ateş Bey’in de katılacaktır.  

Organizasyonlarda emeği geçen herkesin tek tek elini sıkıp teşekkür etmek istiyorum. Motorcular topluluğu artık ülkemizin önemli bir yerini temsil etmektedir ve söz sahibi olmaktadır. Tüm iki teker dostlarımızla gurur duyuyorum.

19 Mayıs’ımız kutlu olsun TÜRKİYE’M19 Mayıs ve Atatürk'e Saygı Korteji 7. İçerik Fotoğrafı


Alıntıdır :

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır: “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”

Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıs tarihinin önemini daha iyi anlayabilmek için Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu bir kez daha hatırlamamız gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basışıdır. Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler. Samsun’a ayak basışının taşıdığı önem Atatürk’ün Büyük Nutku’nu 19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkışı ile başlatmasından anlaşılmaktadır.


19 Mayıs ve Atatürk'e Saygı Korteji 8. İçerik Fotoğrafı


19 Mayıs’ımız kutlu olsun TÜRKİYE’M


19 Mayıs ve Atatürk'e Saygı Korteji 9. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR