in

HelmChat: Ücretsiz İnterkom Alternatifi

İnterkomlar çıktıkları günden beri motosiklet sürücüleri arasında görüş ayrılığına sebep oluyor, kimisi işe yarar olduğunu savunurken; bir diğer kısım ise tamamen gereksiz olduğu görüşünde. İnterkomların müzik ve navigasyon gibi konuların yanında aynı zamanda sürüş esnasında beraber sürdüğümüz grubumuz ile de iletişimizi sağlamak gibi çok önemli bir görevi var ve bu görevi hatasız yapan bir İnterkom şu ana kadar duymadık. Çoğu interkom kullanıcısı bağlantının şehir içinde kalitesinin düştüğünden veya koptuktan sonra geri bağlanmadığı konusunda dertli. Hollandalı firma HelmChat de biz motosiklet sürücülerine ücretsiz bir çözüm sunuyor. 

HelmChat ile 75 Kişiye Kadar Grup Oluşturmak Mümkün

 İçinde bulunduğumuz pandemi süresince iletişim platformları bir hayli değer kazandı. Bu dönemde yeni bir platform üzerine çalışmaya başlayan HelmChat yapımcıları motosikletçilerin kullanabileceği kolay bir platform olmadığını görmüş ve bu konu üzerinde çalışma yapmaya başlamış. 

 HelmChat (Helm Flemenkçe’de kask demek) tamamen internet üzerinden çalıştığı için telefonunuz internete bağlı olduğu sürece(aynı Whatsapp gibi) rahatlıkla konuşabilirsiniz. İnternetinizin kısa süreli kopsa dahi uygulama tekrar giriş yapmaya gerek kalmadan sohbet odası ile tekrar bağlantı kurabiliyor, siz de  iletişime devam edebiliyorsunuz. Geçtiğimiz aylarda buna benzer bir uygulamayı Sena kendi interkomları için yayınlamıştı. HelmChat ise bütün cihazlar ile uyumlu. 

 Hollandalı firma herkesin sesinin eşit ve net bir şekilde aktarıldığı konusunda iddialı. Aynı zamanda HelmChat 75 kişiye kadar sürücüyü aynı konuşma içerisinde destekleyebiliyor, fakat  en iyi performansın 15 kişi veya altında alındığını belirtilmiş.  

 Ekip aynı zamanda güvenlik konusunda da önlemlerini almış. İki kişilik konuşmalar karışılıklı olarak DTSL-SRTP ile şifrelenirken grup konuşmaları HelmChat’in sunucuları üzerinden gerçekleştiriliyor ve kaydedilmiyor.

Uygulama Tamamen Ücretsiz

 Bu uygulamayı Android kullancıları telefonuna indirebiliyor. Uygulamayı indirdikten sonra yapmanız gereken gerekli izinleri vererek bir oda açmanız. Ardından açtığınız odanının linkini arkadaşlarınızla paylaşarak onları davet edebiliyorsunuz. Aslında yaygın şekilde kullanılan Discord veya Zoom gibi uygulamaların çalışma prensibi ile aynı. 

 IOS kullanıcıları ise internet tarayıcıları üzerinden meet.helmchat.eu. Linkine tıklayarak Jitsi uygulamasını indirmesi gerekiyor. Video kısmına izin vermenize gerek yok, sadece mikrofonu onaylayarak aynı Android kullanıcıları gibi arkadaşlarınıza göndereceğiniz veya alacağınız bir link ile konuşmaya başlayabilirsiniz. 

 İletişim üzerine çalışan uygulamanın yapımcıları da motosiklet kullanıcısı olduklarını ve senelerdir iletişim kurtmakta sıkıntı çekiklerini belirtiyor, bu çözüm bu kadar iyi çalışınca aplikasyonu motosikletçilere ücretsiz olarak sunmak istemişler. 

 Uygulamayı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
MotpGP Emilia-Romagna

MotoGP Emilia-Romagna: Olaylı Yarışı Vinales Kazandı

Aprilia SXR160 Skuter Sınıfını Karıştırmak İçin Geliyor

REKLAM