in

MotoGP Teruel GP: Kazanan Morbidelli

TeruelGP 2020
TeruelGP 2020

 2020 sezonun bitimine sadece 3 yarış kala MotoGP ikinci bir hafta için Aragon’daydı. Bu yarışa gelirken Joan Mir ve Fabio Quartararo arasındaki şampiyona yarışı için inanılmaz çekişmeli bir mücadele bekleniyordu. Aynı zamanda ilk defa pol pozisyondan yarışa başlayan Takaaki Nakagami’nin de galibiyet için mücadele edeceği ön görülüyordu. Ancak MotoGP Teruel GP kazananı İtalyan pilot Franco Morbidelli olurken sezonun en güçlü takımlarından Suzuki de art arda 3. yarış için iki motorunu da podyuma çıkarmayı başardı. 

Teruel GP’de Morbidelli İkinci Galibiyetini Aldı

 Yarış başında inanılmaz startlarıyla bu seneye adını yazdıran Alex Rins ve Franco Morbidelli arasında kıyasıya bir mücadeleye tanık olduk. 1 viraja gelmeden önce Morbidelli’yi geçen Rins viraj çıkışında 2.liği tekrar Morbidelli’ye bırakmak zorunda kaldı. Bu sırada sıralamanın gerisinde Brad Binder ikinci viraja yaklaşırken yeterince yavaşlayamadı ve Jack Miller’a çarparak ikisinin de yarışını sonlandırdı.

 Yarışa pol pozisyonda başlayan Takaaki Nakagami ise Morbidelli ile arasını açmaya başladığı sırada daha 1. turu bitiremeden kayarak düştü ve yarış dışı kaldı. Japon sürücü için büyük bir hayal kırıklığı olan bu kaza Morbidelli’nin birinciliği almasını sağladı. 2.likte Rins’in hemen arkasında ise Johan Zarco 3.lüğe yükseldi. Şampiyona lideri Joan Mir de 12 başladığı yarışta 1. turu Quartararo’nun önünde 5. tamamladı. 

Teruel GP Podyumu
Teruel GP Podyumu

 İlerleyen turlarda Mir 4.lük için Vinales’i geçmeye çalıştığı sırada Alex Marquez  de Quartararo’yu geçerek Mir’in arkasında 6.lığa yükseldi. Hemen ardından Mir ve Marquez ikilisi kolaylıkla Vinales’i geçerek yukarı ilerledi. Çok fazla mücadeleye sahne olmayan bir kaç tur ardından önceki şampiyona lideri Quartararo Pol Espargaro tarafından geçilerek 7.liğe geriledi. Sonrasında Fransız pilot 8.lik için Miguel Olivera ile mücadele etti ama yaklaşık 4 tur sonunda 9.luğa geriledi. 

 Bu sırada Zarco’yu mükemmel bir hareketle geçen Mir’i yakalamak için uğraşan Alex Marquez 2. virajda kullandığı sert ön lastik yüzünden kaza yaparak çok iyi götürdüğü yarışa veda etmek zorunda kaldı. Artık önü açılan ve arkadan gelen baskıdan kurtulan Mir ise öndeki Morbidelli ve Rins ikilisini yakalamaya başladı. 

Suzuki 3 Yarıştır Podyumdan İnmiyor

 Yarışın ikinci yarısında çok fazla aksiyona tanıklık etmesek de kimin kazanacağının belirsiziliği devam ediyordu. Rins Morbidelli ile arasını yarım saniyeye indirmeyi başardı ama Mir öndeki ikiliyi hiçbir zaman yakalayamadı. Andrea Dovizioso ise kısa bir süreliğine 9.luğa çıksa da turlar ilerledikçe daha da gerilemeye başladı. 

 Yarışın bitimine sadece 3 tur kala 5.lik için inanılmaz bir mücadeleye şahit olduk. Pol Espargaro 4.lük için Johan Zarco’yu geçti, birkaç tur önce Vinales’i de geçen Miguel Olivera ise 5.liğin kokusunu alarak Zarco’yla mücadele etmeye başladı. Yarışın sonuna kadar süren mücadelenin galibi Zarco olsa da ikili yarışı sadece 0.04 saniyelik bir farkla bitirdi.

Franco Morbidelli ve Alex Rins
Franco Morbidelli ve Alex Rins

 Son turlarda Alex Rins ile arasındaki farkı 1.5 saniyeye çıkaran Morbidelli  de bu sezon ikinci galibiyetini alırken Suzuki art arda 3. yarış için iki motorunu da podyuma çıkarmayı başardı. Henüz bir yarış kazanmamasına rağmen şampiyonada liderliğini daha da ilerleten Mir 3. bitirirken en yakın şampiyona rakibi Quartararo yarışı 8. bitirerek yine istediği sonucu alamadı. 

 Bu sayede sezon bitimine sadece 3 yarış kala ilk 6 sürücü arasındaki puan farkı sadece 32 puana düştü. Vinales 3.lüğünü korurken Morbidelli bu yarış aldığı puanlarla 4.lüğe yükseldi. Alex Rins ise sezon başındaki sakatlığına rağmen 105 puanla Dovizioso’nun sadece 4 puan arkasında 6. lığa yükseldi. Bu kadar yakın bir şampiyona yarışı doğal olarak herkesin aklında aynı soruyu doğuruyor: 2020 şampiyonu kim olacak?

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

2021 KTM 890 Adventure Görücüye Çıktı

Bajaj Pulsar Yeni Renk Seçenekleriyle Geliyor

REKLAM