in

Motosiklet Acil Yardım HattıI Motobulance!

Yazar: Özlem Köseoğlu

Temellerini 2012 senesinde atmış olan Motobulance, motosiklet yol yardım ve sevkiyat konusunda sektörde kullanıcılara sunduğu hizmet ile kendisinden söz ettirmeye ve gelişmeye devam ediyor. Gelin dört senelik bir geçmişe sahip olan Motobulance’ın merak edilen detaylarını, firmanın kurucusu Barış Çağlayan’dan dinleyelim…

Motoron: Öncelikle tüm motosiklet severler adına, sektörde yaptığınız bu önemli hizmet ile göstermiş olduğunuz girişimcilikten ve destekten ötürü sizlere teşekkür ediyoruz. Motobulance’ın çıkış noktası ne oldu, bu fikir nasıl ortaya çıktı?

 

Barış Çağlayan: 1997 senesinden beri ben de bir motosiklet kullanıcısıyım ve geçmişte Motobulance’ın verdiği hizmetlere benzer pek çok ihtiyacımız oldu. Fakat direk bu ihtiyacı karşılayacak herhangi bir firma ya da bir servis bulunmuyordu. Malum, servislerin kendi araçları olsa da belirli saatler içerisinde müdahale edebiliyorlar. Örneğin gece yarısı lastiğiniz patlasa ya da yolda kalsanız, size cevap verebilecek hiçbir hizmet yok. Trafiğin çekicileri ise otomobillere hizmet ettiklerinden dolayı bir motosikletin nasıl yükleneceği, nereden bağlanacağı ya da ne şartlarda taşınacağı konusunda bilgi sahibi değiller. Bilgi sahibi olsalar bile, araçlar bu tarzda bir hizmet vermek için üstü kapalı ve korunaklı bir sisteme sahip değil. Tüm bu ihtiyaçlar üzerine, öncelikle kendi ihtiyaçlarımızdan yola çıkarak bu işe başladık.

 

 

Motobulance isminin ortaya çıkarması ise şu şekilde aklıma geldi: yolda kalmış hastalanmış ya da kaza geçirmiş birisine ilk yardım, ambulans tarafından sağlanıyor ve bir şekilde “Neden motosikletin ambulansı olmasın?” ki dedim. 2012 senesinde araştırmaya başladım, aynı isimle Tayland’ ta bir aile bu işi eski model bir Hyundai minibüsle yapıyordu, onun haricinde kullanan yoktu ama bu sistemi Amerika’da yapan çok firma bulunuyordu. Araştırmalar sonucunda kapalı kasa Panelvan ile böyle bir sistem geliştirdik. Motobulance ismi de böylece doğmuş oldu. 2013 senesinde İstanbul’da bir araçla başladım ve daha sonra İzmir’e geldim.

İlginizi Çekebilir
2022 Ducati Multistrada V2S

 

 

Barış Çağlayan’ın, Kahramanlar Cami’sinin yakınında ufak bir de dükkanı bulunuyor. Dükkanda zincir ve balata spreyleri, baflar, deri yelekler gibi aksesuarlar bulunuyor. Ayrıca özel tasarım kask merakı olan Çağlayan’ın, Swarowski taşlarla süsleyip motiflediği kasklar da dükkanın baş köşesinde yerini almış.

 

Motosiklet Acil Yardım HattıI Motobulance! 1. İçerik Fotoğrafı

 

 

M: Motobulance bünyesinde bulunan tüm hizmetlerinizi öğrenebilir miyiz? Ve hangi illerde aktif olarak hizmet vermektesiniz? Bir de ekibinizden bahsedelim.

 

B.Ç.: Motobulance deyince sadece yolda kalmak geliyor aklımıza ama aslında Motobulance sadece yolda kalanlara hizmet vermiyor. Hepimiz çalışıyoruz ve çalışırken çok sevdiğimiz motosikletimize zaman ayıramayabiliyoruz. İşlerinden dolayı yeterli vakti olmayan sürücülerin talepleri doğrultusunda, motosikletlerinin servis zamanları geldiğinde servise götürüyoruz. Sonra işleri bitince de motosiklet sahibinin istediği yere motorunu teslim ediyoruz, bu tarzda bir hizmetimiz de bulunuyor. Bu şekilde çalıştığımız ve yüzünü görmediğimiz müşterilerimiz bile var.

 

 

Diyelim sürücü, arkadaşlarıyla gittiği yerde alkol aldı, rahatsızlandı ya da motosikleti ile gittiği yerden geriye motosikleti ile dönmek istemedi. Hiç kimse kendisini kötü hissederken ya da alkollü bir şekilde araç kullanmak istemediği gibi türlü sebeplerle motosikletini de başka yerde bırakmak istemez. Motobulance, İzmir, İstanbul ve Bursa’da 7-24 bu tarzda bir hizmeti de bulunuyor. Bizi arıyorsunuz ve motorunuzu emin ellere teslim edebiliyorsunuz.

 

 

Kaza anındaki hizmetimizi detaylandırmak gerekirse, maalesef ki adli kazalara yani iki aracın karıştığı ya da ağır yaralanmalı kazalara biz müdahale edemiyoruz. Bizim müdahale ettiğimiz kazalar şöyle; siz kendi başınıza düşerseniz, lastiğiniz patlarsa ya da hafif bir kaza geçirirseniz ve motosikletinizin başında iseniz evet biz size müdahale edebiliyoruz. Onun haricinde trafik ekipleri, kendi araçları ile sizi Yedi Emin’e çekiyorlar çünkü bilincinizin yerinde olmadığı adli bir kazada, aracınız kimseye teslim edilmez. Ama ruhsatınızın kenarında Motobulance ile ilgili bir kart bulunması ve yanınızdaki kişilere rica etmeniz durumunda, motorunuzu teslim ettiğiniz kişiden alabiliyoruz. Bu tarz durumlar da yaşamadığımızı belirtmeliyim. Kısaca nakliye gereken her durumda Motobulance, Türkiye genelinde hizmetinizde. İstanbul, Bursa ve İzmir’de 7/24 hizmetimiz var, yani arandığı zaman ulaşılabiliyoruz. Bunun haricinde diğer şehirlerde iller arası transfer ve nakliye hizmetlerimiz bulunuyor. Örneğin, yakın bir zamanda çekilişle kazanılmış bir motosikleti İstanbul’dan alıp Batman’a götüreceğiz. Ayrıca yeni satın alınan motosikletlerin tesliminde de çalışıyoruz; diyelim İstanbul’dan bir motosiklet aldınız ve uzun yol tecrübeniz yok. Motosikletinizi İstanbul’dan teslim alıp size ulaştırıyoruz.

İlginizi Çekebilir
2022 Ducati Multistrada V2S

 

 

Motobulance’in isim hakkı benim olmak üzere, Franchising şeklinde İstanbul’da iki araç, Bursa’da iki araç, İzmir’de ise bir araç ile çalışıyoruz. Ekibimizde ise şu an İstanbul’da ve Bursa’da ikişer kişiden dört arkadaşımız bulunuyor, İzmir’de ise ben çalışıyorum.

M: Donanım olarak aracınızın içerisinde motosikletin sağlam bir şekilde nakliyesi için hangi ekipmanlar bulunuyor?

 

B.Ç.: Motobulance’ı sadece motosiklet taşımak üzere dizayn ettik. Tabanında kırılmaya dayanıklı özel sert bir ahşap ve bu ahşaba vidalanmış özel halkalar var. Her bir halka, 500 kilo çeker pozisyonda ve şasiye ya da motosiklete kesinlikle zarar vermeyecek özel kumaştan yapılmış strap dediğimiz özel halatlarımız bulunuyor. Özel gergiler ile 800 kiloya kadar çekebilecek ağırlıkta özel rampamız mevcut. Yüklerken motosiklet kullanıcısına bir iş düşmüyor, uygun yerlerden bağladıktan sonra biz kendimiz manuel olarak motosikletleri kolaylıkla yükleyip nakliyeyi gerçekleştirebiliyoruz. Motosikletinizi, normal yolda gider gibi iki tekerleğin üzerinde amortisörleri çok fazla ezmeden uygun yerlerden bağlayıp taşıyoruz yani ayaklığı açık şekilde nakliye yapmıyoruz.

Motosiklet Acil Yardım HattıI Motobulance! 2. İçerik Fotoğrafı

 

M: Taşıma esnasında, herhangi bir hasar durumuna karşılık motosikletin sigortalanması konusunda bilgi verebilir misiniz?

 

B.Ç.: Motosiklet başına 150,000 TL kaskolu sigortalı olarak taşıyoruz. Bu sigortayı biz yıllık olarak yapıyoruz. Sigortayı yaptığımız günden başlıyor ve 365 gün içerisinde taşıdığımız tüm motosikletler için geçerli oluyor. Aracımız eğer bir kaza geçirirse, aracın içerisinde kaç motosiklet varsa, her bir motosiklet 150,000 TL’lik sigortadan faydalanabiliyor. Aracımızın kaskosu ayrı, taşıdığımız motosikletlerin kaskosu ayrı. Bu teminatı yüksek tuttuk çünkü İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara gibi illerde Harley Davidson bayileri ile çalışıyoruz. Biliyorsunuz, motosikletlerin değerleri oldukça yüksek, en azından o değerlere kadar en fazla yaklaşılabilecek şekilde teminat olarak kaskomuzu yaptırdık.

İlginizi Çekebilir
2022 Ducati Multistrada V2S

 

M: Yurt dışı nakliye için herhangi bir çalışmanız bulunuyor mu?

 

B.Ç.: Aracımız, şoförlerimiz, pasaportumuz, vizelerimiz, her şeyimiz hazır. Bu tarzda bir talep geldiğinde müdahaleye hazırız tabii ki. Ama genelde gümrük kapısına kadar geliyor arkadaşlar, biz de şimdilik Taşucu ya da İpsala Gümrük kapısından transfer alıyoruz.

 

Motosiklet Acil Yardım HattıI Motobulance! 3. İçerik Fotoğrafı

 

Motosiklet Acil Yardım HattıI Motobulance! 4. İçerik Fotoğrafı

 

 

M: Motobulance olarak gelecek planlarınızı öğrenebilir miyiz?

 

B.Ç.: Aslında şahsen her ilde bir Motobulance olsun isterim. Samimi olarak söylemeliyim ki bunu kendi maddi kazancım için istemiyorum. Her ildeki kullanıcı, bu tarzdaki bir hizmeti hak ediyor. 7/24 çalışıyorum ve telefonum gece saat 3’te bile çalabiliyor. Trabzon, Zonguldak, Diyarbakır ya da Batman gibi illerden ve Türkiye’nin her yerinden arayan arkadaşlarımız oluyor. Bunun nedeni de internete, “Motosiklet yol yardım” yazdığınızda “Motobulance”ın reklamsız olarak çıkmasıdır. Herkese ulaşabilelim diye çok fazla paylaşımda bulunuyoruz. Amacımız her ilde bu tarz bir hizmetin olması.

 

 

Barış Çağlayan’a motosiklet sürücüleri için böylesine ayrıcalıklı ve paha biçilemez bir hizmet sunduğu için teşekkür ediyoruz. Umarız hiçbir sürücü keyfi ve gerekli transferler dışında Motobulance’tan “Acil Durum” gerektiren bir hizmet almak zorunda kalmaz. Tüm motosiklet kullanıcılarına kazasız sürüşler diliyoruz.

 

Motosiklet Acil Yardım HattıI Motobulance! 5. İçerik Fotoğrafı

 

Adres : 1417 Sokak No:6/A Kahramanlar/Konak/İzmir Tel: 7/24 GSM: 0532 305 08 76 Shop: 0232 445 08 76 info@motobulance.com.tr • bariscaglayan@gmail.com www.motobulance.com.tr
• www.motobulance.com (sanal market)

 

 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Lifan KPR 200 Uzun Dönem Testi

Club Dracula: Can-Am / BRP 2017 Off Road

REKLAM