in

Koronavirüs Euro 5’in Ertelenmesine Neden Olur Mu?

Bu yıl ve gelecek yıl, motosiklet endüstrisi için kritik yıllar olacak; zira Euro 5 gereklikleri önce 2020’de yeni motosiklet modelleri için, 2021’de de mevcut motosiklet modelleri için yürürlüğe girecek. Motosikletler için Euro 5 gerekliliğinin bu ilk aşaması, öncelikle araçtan gelen gürültü emisyonlarını etkilemekte ve Avrupa’da satılan motosikletlerin oldukça sıkı olan tam Euro 5 paketine birkaç yıl içinde uyması gerekecek.

Euro 5’in yürürlüğe girmesinin gecikmesi maliyetler ve emisyon hedeflerini yakalamaya yönelik ar-ge ile alakalı endişeler doğururken ilk aşamanın bile üreticiler için zorlayıcı olması bekleniyor ve bunun sebebi, koronavirüs salgını.

Motosiklet Egzozu

Salgının getirdiği sıkıntılardan ilki zaman ve kaynak sıkıntısı. Basitçe söylemek gerekirse, koronavirüs salgını ve buna karşı koymak için uygulanan kısıtlamalar nedeniyle, üreticilerin mevcut Euro 4 motosikletlerini Euro 5 uyumlu hale getirecek sistemler geliştirmeleri için yeterli zamanı bulunmamakta.

Salgından kaynaklanan bir diğer sıkıntı ise zaman ve satışla alakalı. Hiç şüphe yok ki, evden verilen siparişler ve bayiliklerin kepenk indirmesinin Avrupa’daki motosiklet satışları üzerinde etkisi olmakta. Bu, potansiyel alıcıların evde sıkışıp kalması ve bayilerin kapatılmasının doğrudan bir sonucu.

Motosiklet Egzozu

Euro 5 emisyon standartları, adı üstünde Avrupa tarafından şart koşulan bir standart türü ve Avrupa’nın bu tür hususlarda katı olması da standartlara uymakta ayak direyen üreticileri sıkıntıya sokacak gibi görünüyor; zira Euro 5’in Euro 4 motosikletlere uygulanmasının ilk aşamasında gecikme yaşanması gayet makul bir durum. 

Yeni Emisyon Standardı Euro 4 Nedir, Ne Değildir? yazımızı buraya tıklayarak okuyabiliriniz.

Yine de 1 Ocak 2022’nin, Euro 4 onaylı motosikletlerin artık Avrupa’da satılamayacağı yeni tarih olarak duyurulduğunu görmek şaşırtıcı olmayacaktır. Neler olacağını yalnızca zaman gösterecek

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Marquez Tüm Zamanların En İyisi Seçildi!!!

BST HyperTEK

BST HyperTEK, Geçmişle Geleceği Buluşturuyor

REKLAM