in

Motosiklet Üzerinde Yağmurda Nasıl Kuru Kalırım?

Eğer motosiklet sürücüsü iseniz yolunuz muhakkak bir noktada yağmur ile kesişmiştir. Hele ki hazırlıksız yakalandıysak gideceğimiz yere sırılsıklam halde ulaşmak pek eğlenceli sayılmaz.

Yağmurda kuru kalmak sadece ıslanmamak için değil sürüş güvenliği için de çok önemli. Islanmak dikkatinizi dağıtabileceği gibi daha az ıslanmak için daha hızlı gitmeye çalışıp yüksek risk almamıza da neden olabilir. Bu yüzden yağmurda kuru kalmamızı sağlayacak birkaç farklı çözümü avantaj ve dezavantajlarını değerlendirerek inceleyelim.

 

Su geçirmez dış katmanlar, Yağmurluklar

Az yer kaplayan, paketlenebilir motosiklet yağmurlukları benim en çok kullandığım ve tavsiye ettiğim ürünler. Motosiklet montunuzun dışına giyilen bu kıyafetler çok yüksek su direncinde dahi sizi uzun süre kuru tutabilir.
Yağmurluk

Hızlı başlayan yağmurlarda giyinmek için güvenli bir yer bulmanız gerekli

Yağmurluk alırken montun üzerine giyeceğimiz için motosiklet montumuzun üzerine giyip deneyerek beden seçimini yapmamız gerekiyor.


Bir diğer nokta ise nefes alabilirlik, içinde file astarı olan yağmurluklar naylonun direk kıyafetinize yapışmasını önleyerek sizi daha ferah tutar.


Yağmurlukların en büyük problemi hızlı başlayan yağmurlarda yağmurluğu giymek için uygun güvenli bir yer bulmanız gerekmesi. Bir otoban sürüşünde ani başlayan bir yağmurda siz durup yağmurluğu çıkarıp giyene kadar çoktan ıslanabilirsiniz.


Son olarak da unutmayalım ki evdeki yağmurluk bizi yağmurdan koruyamaz.

En iyisi ama en pahalısı. Motosiklet montunun dış yüzüne lamine edilmiş bir membran sizi yağmurdan korurken maksimum nefes alabilirlik sağlar. Özel dış katman su taneciklerini kaydırarak suyun cekete tutunmasını engeller. 

Her türlü hava koşulunda giyilebilen bu ceketler havalandırmaları sayesinde yağmurlu yaz günlerinde sizi hem kuru hem de havadar tutabilir. En bilinen katman markası Gore Tex olsa da bazı büyük markaların kendi geliştirdiği benzer teknolojiler de var.

Lamine Dış Membranlar, Gore Tex

Bu katmanlar su molekülünden daha küçük fakat su buharı molekülünden daha büyük gözeneklerden oluşur. Gore Tex membranda 1 santimetre kare alan içinde 1.4 milyar adet gözenek bulunur, bu yüksek teknoloji yüksek maliyetli olsa da uzun yolculuk yapanlara ve çeşitli iklimlerde motosiklet kullanan sürücülere büyük konfor sağlamaktadır.

Gore Tex Dış Membran

Çıkarılabilir İç Katmanlar

En yaygın olan ama en az kullanışlı olan. Çoğu motosiklet montu satılırken içinde su ve rüzgar geçirmeyen çıkarılabilir bir katman ile satılır. Bu katmanlar fermuar, düğme ya da cırt cırtlı bir şekilde mont ile birleştirilerek sürücüyü yağmurdan ve rüzgardan korur.

Bu katmanlar her ne kadar çıkarılıp takılabilir olsa da kullanımı yağmurluk kadar pratik değildir. Yağmur ihtimali varsa dışarı çıkmadan önce katmanı takmanız faydanıza olacaktır.

Su Geçirmez İç Astar

Bu iç katmanlar sürücünün vücudunu ıslanmaktan korusa da montun dış katmanının suya bir dayanımı olmadığı için ceketin suyu çekip ağırlaşmasına neden olur. Daha da kötüsü ceplerin ıslanarak telefona cüzdana zarar verebilir.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Covid-19 Sonrası Motosiklet Pazarı için Çıkış Var mı?

Piste Hazırlanmak-Part 3: Motoruma ne yaptım?!#^%

REKLAM