in

WSBK: Portimao Yarış Sonuçları

Yazar: Ahmet TEZCAN

World Superbike 2015 Sezonu’nun Portekiz/Portiamo ayağında yarışları domine eden isim Jonathan Rea oldu. İşte detaylar…

World Superbike 2015 Şampiyonası’nın Portimao ayağının yarışları 7 Haziran 2015 günü tamamlandı. Yarışçıların kullandığı SC0 ve yeni T0611 SC0 lastik çözümleri Pirelli tarafından sağlandı.

 

1.Yarış

 

20 turluk yarışta Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team),  sezon boyunca 9. liderliğini takım arkadaşı Tom Sykses’ın 9.384s önünde aldı. Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati Team) ise podyuma çıkan son isim oldu.

WSBK: Portimao Yarış Sonuçları 1. İçerik Fotoğrafı

İlk 14 turda Kawasaki ikilisi yarışın bitmesinde 6.tur kala yağmur başlayana kadar adeta bir kedi fare oyunu oynadılar. İkili, Sykes’ın Rea’ya kariyerindeki 24.birinciliği kazandırma fırsatı verecek hatayı yapana kadar mücadele ettiler.

 

Skyes yarışı ikinci sırada tamamlarken, Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati Team), yarışın ilk etaplarında Leon Haslam (Aprilia Racing Team – Red Devils) ile büyük bir mücadelenin içine girmişti. Davies yarışı üçüncü sırada tamamladı.

 

Davide Guigliano (Aruba.it Racing – Ducati SBK Team) ise sırasıyla Sylvain Guintoli (Pata Honda World Superbike) ve Matteo Baiocco’nun (Althea Racing) önünde yarışı 4.sırada tamamladı.

Ayrton Badovini (BMW Motorrad Italia), 7.sırada yarışı tamamlarken hemen arkasında da ilk tam yarışını tamamlayan Leandro Mercado (Barni Racing Ducati) vardı.

 

Michael van der Mark (Pata Honda World Superbike Team), kendisi gibi yağmurdan önce pist dışına çıkan Alex Lowes’un (Voltcom Crescent Suzuki) önünde yarışı 9.sırada tamamladı.

 

WSBK çaylağı Jordi Torres, fabrika Aprila sürücülerinin ilkiydi ve takım arkadaşı Leon Haslam’ı geride bırakmayı başardı. Haslam, ilk turunda ıslak lastiklere geçtikten sonra düştü ve yarışa devam etti.

 

Puan almayı başaran diğer sürücüler ise sırasıyla şöyle: Randy de Puniet (Voltcom Crescent Suzuki), David Salom (Team Pedercini) ve Nico Terol (Althea Racing).

WSBK: Portimao Yarış Sonuçları 2. İçerik Fotoğrafı

Tam Sıralama Listesi


WSBK: Portimao Yarış Sonuçları 3. İçerik Fotoğrafı


2.Yarış

 

20 Turluk yarışın kuru bir pistte geçmesi anlamına gelen günün erken saatlerindeki yağmurun kalkması, Portimao’da öğleden sonraki yarış için neredeyse mükemmel şartlar hazırladı. Jonathan Rea da (Kawasaki Racing Team), 5.416 saniye farkla 2015 Şampiyonası’nda 10.kez birinciliği elde etti.

WSBK: Portimao Yarış Sonuçları 4. İçerik Fotoğrafı

Rea’nın iki yarışı da birinci sırada bitirmesi, onu genel olarak en çok podyumda yarış bitirenlerin arasında 3.sıraya taşıdı (15). Bu sıralamada Rea’nın hemen arkasında da podyumla sonuçlanan 13 yarış ile Carl Fogarty bulunuyor.

 

İlk karşılaşmada olduğu gibi Tom Sykes (Kawasaki Racing Team) ilk başta takım arkadaşı Jonathan Rea ve Davide Guigliano (Aruba.it Racing – Ducati SBK Team) tarafından geçilmeden önce birinci sıradaydı. Üçlü, tempoları yükseldikçe sürünün kalanından git gide ayrıldılar.

WSBK: Portimao Yarış Sonuçları 5. İçerik Fotoğrafı

Yarışın devamında Rea liderliği ele alarak Sykes ve Guigliano’yu ikincilik savaşı için başbaşa bıraktı ta ki eski şampiyon Sykes’ın ZX10R motosikleti teknik gibi görünen bir problemle karşılaşıncaya kadar. Sykes nihayetinde yarışı 8.sırada tamamladı.

 

Leon Haslam (Aprilia Racing Team – Red Devils), Guigliano’nun problemi ile ortaya çıkan fırsattan yararlanarak 3.sıraya yerleşti ki Haslam, Aragon’daki 2.yarıştan beri podyuma çıkamamıştı.

 

Chaz Davies ise (Aruba.it Racing – Ducati SBK Team), Pata Honda ikilisi Michael van der Mark ve Slyvain Guintoli’nin önünde yarışı 4.sırada tamamladı. Van der Mark, 6.sıradaki 2014 Şampiyonu Slyvain Guintoli’den daha iyi bir performansla 5.sırada bulunuyor.

 

Jordi Torres (Aprilia Racing Team – Red Devils), yarışı 7.sırada Tom Skyes’ın önünde tamamlarken, 9.sırada Leandro Mercado (Barni Ducati) ve 10.sıraya yerleşen Matteo Baiocco (Althea Racing) bulunuyor.

 

11 – 15 arası pozisyonlar da sırasıyla: Roman Ramos (Team GO Eleven), Ayrton Badovini (BMW Motorrad Italia), Alex Lowes (Voltcom Crescent Suzuki), Cristophe Ponsson (Team Pedercini) ve Nico Terol (Althea Racing) tarafından alındı.

 

Sezonun diğer yarışı da iki hafta içinde Misano’da yapılacak.

WSBK: Portimao Yarış Sonuçları 6. İçerik Fotoğrafı

Tam Sıralama Listesi


WSBK: Portimao Yarış Sonuçları 7. İçerik Fotoğrafı


Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

WSBK: Tayland Yarışlarının Sonuçları

WSBK: Jonathan Rea Şampiyonluğa Koşuyor!

REKLAM